Tamponada serca w przebiegu FIP u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tamponada serca w przebiegu FIP u kotów

Dyskusja

Stan przebiegający z nagromadzeniem nadmiernej ilości płynu wewnątrz worka osierdziowego nosi nazwę wodosierdzia (5, 9). W przypadkach, gdy płyn gromadzi się powoli, osierdzie ma możliwość rozciągnięcia się i pomieszczenia większej objętości płynu. Przy małym ciśnieniu panującym w jamie worka osierdziowego zjawisku temu nie towarzyszą objawy kliniczne, a serce utrzymuje względnie prawidłowe działanie.

Jeśli płyn zbiera się w worku osierdziowym w krótkim czasie lub towarzyszy mu zwiększenie ciśnienia wewnątrz worka osierdziowego, dochodzi do sytuacji, w której ciśnienie w jamie osierdzia przekracza prawidłowe ciśnienie rozkurczowe panujące w prawej komorze serca, co skutkuje tamponadą serca.

Jak powszechnie wiadomo, najczęstszymi przyczynami krwawienia do worka osierdziowego są nowotwory serca (naczyniakomięsaki krwionośne) (11).

Określenie, jaki rodzaj płynu może gromadzić się w worku osierdziowym, jest trudne do ustalenia w badaniu echokardiograficznym. W przypadku zakaźnego zapalenia otrzewnej płyn ten zawiera liczne elementy morfotyczne oraz często konglomeraty o cechach włóknika. Potwierdzenie choroby możliwe jest jedynie w oparciu o wyniki badania PCR płynu.

Badanie ultrasonograficzne pełni funkcję pomocniczą w diagnozowaniu wysiękowej postaci FIP. Pozwala określić charakter płynu gromadzącego się w jamie brzusznej, jak również ocenić stan narządów wewnętrznych. Podczas badania ultrasonograficznego, obrazując narządy, należy uwzględnić ich: wielkość, echogeniczność, obecność i rozległość zmian w miąższu. Przy podejrzeniu zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów należy zwrócić uwagę na wątrobę. Według badań (6) wątroba mogą mieć wygląd normoechogenny, mogą występować zmniejszenie echogeniczności całego miąższu, miejscowe zmiany hipoechogenne. (6) Pod uwagę należy wziąć również wielkość narządu, która może być w normie, powiększona lub rzadziej pomniejszona, co najlepiej potwierdzić za pomocą badania RTG. Rzadziej spotyka się ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy