Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Leczenie ZNT polega na uzupełnianiu enzymów trzustkowych oraz stosowaniu diety. Enzymy trzustkowe mogą być w różnej postaci: proszek lub kapsułki. Ilość podawanych enzymów trzustkowych powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta. Dieta w przypadku ZNT powinna być wysokostrawna, niskoresztkowa, o obniżonej zawartości tłuszczu.

Ze względu na fakt, że w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki może dochodzić do przerostu flory bakteryjnej jelit, zalecane jest czasem podawanie leków przeciwbakteryjnych przez okres 6 tyg., takich jak np.: tetracyklina w dawce 20 mg/kg m.c., 2-3 x dz., p.o., metronidazol w dawce 15-20 mg/kg m.c., 2-3 x dz., p.o., lub tylozyna w dawce 10-20 mg/kg m.c., 2 x dz., p.o. W przypadku ZNT może również dochodzić do obniżenia poziomu witaminy B12, którą należy suplementować parenteralnie. Zalecane jest podawanie witaminy B12 w dawce 250-500 µg na psa s.c. lub i.m. 1 x w tygodniu aż do uzyskania prawidłowego stężenia w surowicy, a następnie raz na 3 miesiące.

Czasami pomimo stosowanego leczenia nie uzyskuje się poprawy. W związku z tym można również podawać leki zobojętniające kwasy żołądkowe, ponieważ niskie pH może inaktywować dostarczaną lipazę. Można stosować leki z grupy antagonistów receptora H2, np. ranitydynę, lub z grupy inhibitorów pompy protononowej, np. omeprazol. Poprzez podwyższenie pH w żołądku można uzyskać poprawę w leczeniu (8, 9, 11, 12, 15).

Przewlekłe biegunki to częsty objaw występujący w przypadku chorób przewodu pokarmowego u psów. Przyczyny tych zaburzeń mogą być różne i oprócz przyczyn tkwiących w przewodzie pokarmowym mogą być również inne, jak np.: niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy czy niewydolność nerek. Bardzo ważne w diagnostyce przewlekłych biegunek jest szerokie spojrzenie na ten problem. W celu postawienia rozpoznania niejednokrotnie konieczne jest wykonanie szeregu badań dodatkowych, przy czym nie należy zapominać o badaniach podstawowych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy