Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki (EPI – exocrine pancreatic insufficiency)

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki to zaburzenie polegające na niewystarczającej produkcji i wydzielaniu enzymów trzustkowych. Do takiego stanu dochodzi na skutek zaniku komórek groniastych trzustki lub w następstwie przewlekłego zapalenia. Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki spowodowana zanikiem występuje najczęściej u owczarków niemieckich, owczarków szkockich długowłosych oraz euroasierów. Zanik jest najprawdopodobniej następstwem immunologicznego niszczenia komórek. Najczęściej występuje u psów w wieku 18-24 mies. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki dochodzi do zaniku i włóknienia trzustki, a konsekwencją tego jest zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. ZNT obserwowana jest również w przypadku gruczolakoraka trzustki i wówczas występuje głównie u psów starszych. Objawy kliniczne tej choroby to: przewlekła biegunka z jelita cienkiego, biegunka tłuszczowa, wzmożony apetyt (,,wilczy apetyt”), spadek masy ciała, zły stan okrywy włosowej, burczenie w brzuchu oraz nadmierne wydalanie gazów.

Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki jest przyczyną wtórnego zaburzenia wchłaniania, a ponadto brak wydzielania soku trzustkowego sprzyja przerostowi bakteryjnemu jelit. Prowadzi to do uszkadzania kosmków jelitowych oraz gorszego wchłaniania substancji pokarmowych.

W rozpoznaniu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki należy brać pod uwagę wywiad, badanie kliniczne oraz wyniki badań dodatkowych. Zalecane jest wykonanie testu TLI (Trypsin-like Immunreactivity Test). Pozwala on na oznaczenie trypsyny, trypsynogenu, a także niektórych cząstek trypsyny związanych z inhibitorami proteaz. W warunkach fizjologicznych syntetyzowany w komórkach trzustki trypsynogen jest w bardzo małej ilości uwalniany do krwi, w związku z tym obserwowane są jego niewielkie ilości.

Trypsynogen oraz trypsyna są małymi cząsteczkami, które bardzo szybko usuwane są przez ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy