Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe biegunki u psów – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zespół jelita drażliwego (IBS – irritable bowel syndrome)

Zespół jelita drażliwego to zespół objawów chorobowych związanych z zaburzeniami funkcji jelita grubego spowodowany nieprawidłową aktywnością motoryczną. Około 10-15% psów z przewlekłą biegunką z jelita grubego ma zespół jelita drażliwego. W przypadku tego zaburzenia brak jest nieprawidłowości w zakresie trawienia, wchłaniania, czy też zmian anatomicznych. Występują natomiast nieprawidłowa motoryka jelita grubego oraz nieprawidłowe odczuwanie bólu na bodźce fizjologiczne, jak np. rozdęcie jelit przez przechodzącą treść pokarmową. Do choroby tej predysponowane są psy narażone na sytuacje stresowe, takie jak np.: wystawy psów, stany emocjonalne, zmiana diety, zmiana właściciela, pojawienie się nowych zwierząt w domu, a także występuje ona u psów pracujących (np. psów policyjnych).

Wśród objawów klinicznych stwierdza się: przewlekłą, nawracającą biegunkę, zwiększoną częstość oddawania kału, kał z domieszką śluzu, rzadko z domieszką krwi, oddawanie kału o zmniejszonej objętości, częste ustawianie się do oddawania kału, bolesne oddawanie kału, burczenie w jelitach, częste oddawanie gazów. Mogą występować również zaparcia. Ponadto mogą pojawiać się: wymioty, nudności oraz bolesność jamy brzusznej, a także zmiany w zachowaniu się zwierząt. Rozpoznanie tej jednostki chorobowej opiera się na wykluczeniu innych przyczyn biegunki, dlatego też należy wykonać szereg badań dodatkowych, takich jak: badania laboratoryjne krwi, badanie kału, USG jamy brzusznej, badanie endoskopowe oraz RTG/RTG z kontrastem. W przypadku zespołu jelita drażliwego w badaniach dodatkowych brak jest nieprawidłowości, z wyjątkiem badań RTG/RTG z kontrastem.

Postępowanie w przypadku tego zaburzenia polega przede wszystkim na ograniczeniu stresu oraz stosowaniu diety o zwiększonej zawartości włókna. Spośród leków można podawać leki przeciwbiegunkowe, takie jak: loperamid w dawce 0,1 mg/kg m.c., 4 x dz. p.o., difenoksylat w dawce 0,2 ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy