Przegląd wybranych schorzeń gastroenterologicznych – objawy, predyspozycje, postępowanie diagnostyczne, leczenie
Enteropatie białkogubne (ang. protein losing enteropathy, PLE)
Enteropatia białkogubna jest definiowana jako zespół chorobowy, przebiegający z patologiczną utratą białka przez błonę śluzową jelit do światła przewodu pokarmowego. Konsekwencją opisanej nieprawidłowości jest spadek stężenia albumin w surowicy krwi poniżej wartości referencyjnych, tj. hipoalbuminemia, której może towarzyszyć hipoglobulinemia. Schorzenie znacznie częściej jest odnotywane u psów niż u kotów, a predyspozycję rasową obserwuje się u: Yorkshire terrierów, lundehundów, buldogów francuskich, basenji i terierów pszenicznych (53).
Niezależnie od przyczyny, mechanizmy utraty białka w przebiegu PLE u psów i ludzi są identyczne, przy czym u ludzi przeważnie wynikają z limfangiektazji jelitowych, u psów stanowią cechę IBD (55, 56). Głównymi objawami klinicznymi pacjentów z PLE są: wymioty, biegunka oraz utrata masy ciała. Badania laboratoryjne krwi mogą wykazywać hipoalbuminemię, chociaż nie w każdym przypadku klinicznym może być obserwowana. Albuminy są białkami współodpowiedzialnymi za utrzymanie wewnątrznaczyniowego ciśnienia onkotycznego, zatem ich utrata będzie przyczyniała się do przenikania płynów z wnętrza naczyń krwionośnych do przestrzeni pozanaczyniowych z następowym rozwojem wodobrzusza, wysięku opłucnowego i obrzęków tkanki podskórnej. Dlatego obraz kliniczny w zaawansowanych, nieleczonych przypadkach będzie poszerzony o objawy nietolerancji wysiłkowej, postępującego zmęczenia i apatii oraz objawy wynikające z trudności w oddychaniu (57).
Badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej można wykazać obecność wolnego, bezechowego płynu w jamie otrzewnowej oraz zmiany struktury ściany jelita o cechach zapalenia, zwłaszcza w obrębie jego błony śluzowej. Przy rozpoznaniu enteropatii białkogubnej zalecane jest badanie moczu z pomiarem stosunku białka do kreatyniny oraz badanie biochemiczne profilu wątrobowego w celu wykluczenia hipoalbuminemii w przebiegu hepatopatii. Trudności w ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj sięlub
zarejestruj sięMogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2856 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych