Przegląd wybranych schorzeń gastroenterologicznych

Przegląd wybranych schorzeń gastroenterologicznych – objawy, predyspozycje, postępowanie diagnostyczne, leczenie

Skręt i rozszerzenie żołądka

Skręt żołądka bardzo często współistnieje z jego rozszerzeniem, jednak nie jest to reguła. Klasyfikuje się go jako stan ostry i zagrażający życiu. Najbardziej narażone są psy ras dużych (bloodhound, dog, bernardyn, seter, retriever, owczarek, berneński pies pasterski i inne), starsze, osobniki z wąską i głęboką klatką piersiową oraz narażone na stres. Również nawyki żywieniowe, do których zalicza się szybkie jedzenie, lub aktywność fizyczna tuż po spożyciu pokarmu oraz karmienie rzadko, dużymi porcjami lub suchą karmą z miską na podwyższeniu (23) mają wpływ na możliwość wystąpienia skrętu.

Jeśli skręt i rozszerzenie występują razem, zakłada się, że rozszerzenie występuje przed skrętem i jest skutkiem kumulacji płynu lub powietrza. Następnie żołądek skręca się wokół osi długiej w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Stopień skrętu jest różny i może osiągać nawet 360 stopni. Za żołądkiem podąża także śledziona, co skutkuje jej obrzękiem lub skręceniem. Konsekwencją obrotu żołądka jest ucisk naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – zwiększone ciśnienie krwi dopływającej do śledziony oraz żołądka i ich uszkodzenie, a także utrudniony powrót żylny krwi do serca i niedotlenienie struktur przewodu pokarmowego. Krótkie naczynia żołądkowe mogą ulec rozdarciu, co prowadzi do utraty krwi. W wyniku uogólnionego niedokrwienia trzustka wydziela czynnik depresji mięśnia sercowego (24), obniżając jego kurczliwość, co może prowadzić do wystąpienia arytmii i martwicy tkanek.

Oprócz problemów z krążeniem rozwija się mechaniczne upośledzenie ruchomości przepony spowodowane przez ucisk rozszerzonego żołądka. Osłabienie pracy układu oddechowego powoduje hipoksję, co może prowadzić do szoku i dalszego uszkodzenia tkanek.

Tab. 2. Grubość ściany i długość poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego psów i kotów (8-10)

Klasyczne objawy to: rozdęty, bolesny brzuch z wypukiem bębenkowym, nadmierne ślinienie się, apatia i nieproduktywny ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy