Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, rozpoznawanie, leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, rozpoznawanie, leczenie

Definicja i przyczyny

Nadciśnienie tętnicze to nieprawidłowość związana ze zwiększonym oporem naczyniowym lub zwiększonym rzutem serca. Utrwalone i przewlekłe nadciśnienie jest zagrożeniem dla pacjenta dlatego, że prowadzi do uszkodzenia tkanek i narządów. Częstość występowania tej jednostki u zwierząt nie została jeszcze poznana. Może dotyczyć 0,9-10% psów oraz około 2% kotów w średnim lub starszym wieku. Raczej nie występuje u zwierząt młodych. Ze względu na etiologię można wyróżnić trzy typy nadciśnienia tętniczego.

Wywołane przez czynniki środowiskowe (np. zespół białego fartucha), nadciśnienie idiopatyczne oraz wtórne. Syndrom białego fartucha, jak sama nazwa wskazuje, obserwuje się podczas sytuacji mogących wywołać u zwierzęcia niepokój, np. podczas badania przez lekarza weterynarii. Co ciekawe – nie opisuje się go u wszystkich pacjentów będących pod wpływem stresu. W tym przypadku wzrost ciśnienia jest spowodowany pobudzeniem autonomicznego układu nerwowego. U takich pacjentów idealnym rozwiązaniem byłoby wykonanie pomiaru ciśnienia tętniczego w warunkach domowych. Obecnie nie znajduje się uzasadnienia dla leczenia tego zaburzenia, jednak trwają dyskusje na temat długofalowego wpływu stresu środowiskowego na funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Kolejnym typem jest nadciśnienie idiopatyczne (pierwotne). Termin ten odnosi się do nadciśnienia przebiegającego bez innych chorób towarzyszących, co ciekawe – stanowi najczęstszą przyczynę nadciśnienia u ludzi. W sytuacji, gdy standaryzowane pomiary ciśnienia tętniczego wskazują na utrwalone nadciśnienie, przy prawidłowych wynikach morfologicznych i biochemicznych krwi oraz niezmienionych parametrach moczu można mówić o rozpoznaniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego. Obecność tego zaburzenia może prowadzić do pojawienia się objawów polidypsji i poliurii, co znacząco wpływa na wartości ciężaru właściwego moczu (< 1,030) i jednocześnie może sugerować podkliniczną chorobę nerek, m.in. dlatego rozpozn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy