Choroby autoimmunologiczne skóry u kotów – jak skutecznie prowadzić leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby autoimmunologiczne skóry u kotów – jak skutecznie prowadzić leczenie

Dermatozy autoimmulologiczne należą do rzadkich chorób u kotów. Z punktu widzenia immunologicznego choroby te charakteryzują się odkładaniem się autoprzeciwciał w naskórku (choroby pęcherzowe – łac. pemphigus foliaceous) bądź w błonie podstawnej (pemfigoid pęcherzowy – łac. pemphogoid bullosus) oraz odkładaniem się kompleksów antygen − przeciwciało również w błonie podstawnej (toczneń rumieniowaty – łac. lupus erythematosus) (1, 13).

Istotą chorób pęcherzowych skóry, zwanych również akantolitycznymi, jest wytwarzanie autoprzeciwciał przeciwko cząstkom adhezyjnym komórek naskórka. Przeciwciała te łączą się z antygenami, tj. białkami desmosomów, takimi jak desmogleina 1 (Dsg1), desmokolina 1 i desmokolina 2 oraz białko PVA (ang. pemphigus vulgaris antygen) określane jako desmogleina 3 (Dsg3), która jest antygenem docelowym dla autoprzeciwciała w pęcherzycy zwykłej. Połączenie autoprzeciwciał z antygenami powoduje rozerwanie połączeń między keratynocytami, prowadząc do akantolizy, w wyniku której powstają: pęcherze, krosty, nadżerki i owrzodzenia (1, 9, 10, 13).

Pemfigoid pęcherzowy

Bardzo rzadko występuje u kotów. Udokumentowano jedynie dwa przypadki u tego gatunku. Istotą tej choroby jest wytwarzanie autoprzeciwciał przeciwko BPGA2 i PGAG1 (ang. bullus pemphigoid antygen) występujących w hemidesmosomach, które odpowiadają za przyleganie komórek do błony podstawnej. Połączenia autoprzeciwciał z antygenem powoduje powstawanie pęcherzy na granicy naskórka i skóry właściwej, czyli podnaskórkowo. Pemfigoid pęcherzowy nie jest chorobą akantolityczną (1, 13).

Pęcherzyca liściasta

Spośród wszystkich chorób pęcherzowych u kotów najczęściej występuje pęcherzyca liściasta (łac. pemphigus foliaceus), pozostałe choroby takie jakie jak pemfigoid pęcherzowy i pęcherzyca zwykła występują bardzo rzadko. Według niektórych autorów 65% kotów zapadających na pęcherzycę liściastą to koty krótkowłose europejskie, 25% to koty długowłose. Chorobę obserwuje się najczęści...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy