Zmiana rozrostowa przestrzeni zagałkowej – opis leczenia chirurgicznego zwierzęcia

Zmiana rozrostowa przestrzeni zagałkowej – opis leczenia chirurgicznego zwierzęcia

W kolejnym kroku wykonano biopsję cienkoigłową zmiany. Uzyskano preparaty bogatokomórkowe (ryc. 2), lecz niejednoznaczne. W preparatach była obecna mieszana populacja komórek zapalnych, neutrofili i włókien chromatyny. Zaobserwowano nieliczne limfocyty, małe, jasnoróżowe komórki, które najprawdopodobniej odpowiadały limfocytom średnim. Dominowały komórki jasnoróżowe, o zatartej granicy cytoplazmatycznej, ulegające lizie, możliwie na tle zapalenia lub martwicy. Ze względu na szeroką gamę komórek w diagnostyce różnicowej brano pod uwagę chłoniaka, zmianę zapalną możliwą na tle ciała obcego.

Ryc. 2a. Zdjęcie preparatu cytologicznego; ryc. archiwum autora

Ryc. 2c. Mieszana populacja komórek zapalnych, nagich jąder oraz neutrofili; ryc. archiwum autora

Ryc. 2b. Widoczne liczne jasnoróżowe komórki ulegające lizie. Obecna zatarta granica cytoplazmatyczna, komórki o nieregularnych kształtach. Bardziej wyraźne komórki odpowiadają limfocytom średnim (strzałka); ryc. archiwum autora

Ryc. 2d. Mieszana populacja komórek zapalnych, nagich jąder oraz neutrofili; ryc. archiwum autora

Ryc. 2e. Mieszana populacja komórek zapalnych, nagich jąder oraz neutrofili; ryc. archiwum autora

Po badaniu klinicznym i badaniach dodatkowych postawiono wstępne podejrzenie zmiany rozrostowej wywodzącej się z trzeciej powieki lub zmiany rozrostowej zagałkowej wywodzącej się ze struktur oczodołu, obejmującej trzecią powiekę. Zmiana wymagała chirurgicznego usunięcia z powodu ucisku na gałkę oczną. Wstępne plany obejmowały usunięcie zmiany z zachowaniem gałki ocznej, lecz właściciel został poinformowany o ryzyku usunięcia gałki ocznej, w momencie gdy zaistnieje problem z wydobyciem guza, który był większy od samej gałki ocznej. Przedoperacyjne badanie krwi, obejmujące morfologię, biochemię z hormonem tarczycy, nie odbiegało od norm (tab. 1).

Tab. 1. Wyniki przedoperacyjnego badania krwi

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy