Nowy kolor w polu operacyjnym – jak możemy wykorzystać obrazowanie śródoperacyjne z zastosowaniem zieleni indocyjaninowej w chirurgii psów i kotów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowy kolor w polu operacyjnym – jak możemy wykorzystać obrazowanie śródoperacyjne z zastosowaniem zieleni indocyjaninowej w chirurgii psów i kotów?

Obrazowanie fluorescencji w świecie naukowym ma już ugruntowaną pozycję, umożliwiając oglądanie komórek i tkanek zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo (ryc. 1). Pomimo tego jej zastosowanie w praktyce klinicznej długo ograniczało się do nielicznych dziedzin medycyny, np. okulistyki (angiografia fluoresceinowa została wprowadzona w latach 70.). Innowacje w zakresie technologii kamer i obrazowania biomedycznego doprowadziły do wytworzenia aparatury, która daje obecnie możliwość szerszego wykorzystywania NIRF w medycynie (1).

Chirurgia wspomagana obrazowaniem fluorescencyjnym w zakresie bliskiej podczerwieni jest technologią wykorzystującą specyficzne właściwości zieleni indocyjaninowej (ICG). Ta nietoksyczna (LD50 50-80 mg/kg m.c.) i nieradioaktywna substancja jest praktycznie całkowicie wydalana z żółcią, dzięki czemu cechuje ją wysokie bezpieczeństwo stosowania u ludzi i zwierząt (1, 7). ICG jest zatwierdzonym klinicznie barwnikiem NIRF i posiada atest Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz certyfikat zgodności europejskiej (CE).

Po podaniu dożylnym zieleń indocyjaninowa łączy się z lipoproteinami plazmatycznymi, wypełniając przedział naczyniowy. Po wzbudzeniu światłem w zakresie podczerwieni, ICG emituje silny fluorescencyjny sygnał, który może być wykryty za pomocą kamer.

Dodatkową wartością ICG mającą istotne znaczenie w praktyce klinicznej jest krótki okres półtrwania tej substancji w krążeniu, dzięki czemu możliwe jest jej kilkukrotne zastosowanie podczas jednej procedury. ICG jest produkowana i sprzedawana w postaci proszku, który może być długo przechowywany. Roztwór wodny sporządza się bezpośrednio przed zabiegiem. Ponieważ zanik właściwości fluorescencji ICG postępuje dość szybko w temperaturze pokojowej, barwnik ten nie może być przechowywany w formie roztworu przez okres dłuższy niż 24 h.

W zależności od celu zastosowania, substancję tę można podawać dożylnie, doguzowo lub do określonego narządu, np. woreczka żółciowe...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy