Nagły przypadek – nagłe znieczulenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nagły przypadek – nagłe znieczulenie

Podsumowanie

Poddając pacjenta znieczuleniu, należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań. Na takie zdarzenia wpływ mają:

  • zaburzenie/choroba pierwotna, z przyczyny której pacjent jest poddawany znieczuleniu i zabiegowi chirurgicznemu,
  • depresyjne działanie leków znieczulających,
  • procedura chirurgiczna.
Wśród przykładowych zaburzeń można wymienić obniżenie:
  • częstotliwości uderzeń serca na minutę,
  • pojemności minutowej serca,
  • ciśnienia tętniczego krwi,
  • liczby oddechów na minutę,
  • objętości oddechowej,
  • zaburzenia termoregulacji.

Mając świadomość wystąpienia ww. zaburzeń, dobrze byłoby zastosować kroki prewencyjne, chroniące pacjenta lub co najmniej zmniejszające ryzyko wystąpienia jakichkowiek powikłań.

Niewątpliwie przydatne umiejętności do pracy z pacjentami w trybie nagłym to co najmniej: opanowanie w sytuacjach stresowych/nagłych, znajomość farmakologii i farmakokinetyki używanych środków do analgezji i znieczulenia, umiejętność udrażniania dróg oddechowych i przywracania utraconej drożności, prowadzenie wentylacji i resuscytacji/reanimacji krążeniowo-mózgowo-oddechowej.

Niestety, nadal spora liczba problemów w czasie znieczulenia wynika z winy człowieka. Tym samym autorzy artykułu chcieliby zwrócić uwagę, aby zawsze być bardzo ostrożnym i niezwykle czujnym, gdy znieczula się pacjenta w trybie nagłym. Brak wstępnej stabilizacji przed znieczuleniem, zaniedbania w zakresie opieki poznieczuleniowej/pozabiegowej bezlitośnie zwiększają liczbę powikłań i zgonów. Jak pokazują najnowsze doniesienia ze świata anestezjologii weterynaryjnej, wprowadzanie procedur, przestrzeganie ich oraz udoskonalanie pozwalają na znaczne zmniejszenie śmiertelności okołoznieczuleniowej.

Oprócz oceny rodzaju i ciężkości chorób podstawowych ocenie powinno poddać się:

  • drogi oddechowe pod kątem utrzymania ich drożności i możliwości intubacji, zbadać, czy żuchwa i szczęka nie są złamane,
  • układ sercowo-naczyniowy – kolor błon śluzowych i czas wypełniania kapilar, osłuchać serce, ocenić rytm, obecność szmerów i innych nieprawidłowości; zwierzęta, które już mają stwierdzone choroby układu krążenia, narażone są na rozszerzenie łożyska naczyniowego i hipotensję w wyniku zastosowania anestetyków i analgetyków,
  • układ pokarmowy – to, czego należy się obawiać ze strony układu pokarmowego, to wydostanie się treści pokarmowej z żołądka i jej aspiracja do płuc, podczas gdy odruchy obronne dróg oddechowych będą osłabione. Z tego względu pacjenta, który znieczulany jest w trybie nagłym, traktuje się jako pacjenta z pełnym przewodem pokarmowym i zaleca się jak najszybsze zabezpieczenie dróg oddechowych (czyli szybką indukcję i intubację) oraz unikanie leków, które mogą powodować odruch wymiotny i wymioty (α-2-agoniści, morfina). Dodatkowo przy braku przeciwwskazań można podać leki prokinetyczne oraz inhibitory pompy protonowej, zmniejszające wydzielanie się soku żołądkowego.
eChirurgia_2022_Nagly_przypadek_nagle_znieczulenie_tab3
Tab. 3. Dawkowanie leków w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
[Źródło: Veterinary Emergncy & Critical Care Society (veccs.org)]
lek. wet. Robert M. Kraczkowski, 
członek AVA
Klinika weterynaryjna
„Szmaragdowa 24h/7dni”
ul. Szmaragdowa 4a, 20-570 Lublin

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy