Weterynaria w Terenie - wydanie nr 2/2024 już dostępne!

Weterynaria w Terenie – wydanie nr 2/2024 już dostępne!

Szanowni Państwo!

W oddanym w ręce Czytelników numerze znajdziecie Państwo większość artykułów poświęconych bydłu, ale zawiera on także treści dotyczące świń i koni.

Tematem sezonu niniejszego numeru „Weterynarii w Terenie” jest praca zbiorowa przedstawicieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawiająca różne oblicza mastitis u krów mlecznych. Rosnąca antybiotykooporność mikroorganizmów wymusza nowe kierunki badań, prewencji i terapii mastitis oraz poszukiwanie alternatywnych substancji o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Autorzy podkreślają szczególne znaczenie podklinicznych stanów zapalnych wymienia, które generują około 2-3 razy wyższe koszty w stadzie niż koszty powodowane przez kliniczne stany mastitis. Oprócz artykułu, w tym wydaniu WwT, mamy też możliwość poznania wiedzy i stanowiska autorów odnośnie mastitis w przeprowadzonym przez Redakcję wywiadzie.

Podczas tegorocznej, pięknej pogodowo majówki mogliśmy się przekonać, że kleszcze, komary, meszki i inne pasożyty są już w pełnej gotowości, by atakować swoich żywicieli. Dzięki współpracy Redakcji z lekarzami praktykami w niniejszej edycji kwartalnika znalazł się artykuł poświęcony pasożytom atakującym bydło. Błędne jest mniemanie, iż bydło samo poradzi sobie z pasożytami. Najbardziej cierpią z powodu inwazji pasożytniczych młode zwierzęta, natomiast u starszych osobników, nawet przy braku objawów klinicznych, inwazje pasożytnicze mogą pogarszać płodność oraz wpływać negatywnie na produkcję mleczną i mięsną.

W celu ochrony zdrowia zwierząt analizujemy coraz więcej danych. Jedną z nich jest kondycja zwierząt. Artykuł prof. Pauliny Jawor pokazuje, dlaczego ocena kondycji krów jest ważna dla lekarza weterynarii. Znaczne zmiany kondycji, zwłaszcza pod koniec ciąży i w okresie poporodowym związane są z różnymi zaburzeniami zdrowia u krów.

Stany zapalne macicy krów, o których w swoim artykule pisze lek. wet. Monika Szpringiel dotyczą głównie okresu poporodowego i mają długofalowy wpływ na zdrowie i płodność zwierząt. W trakcie i po porodzie narząd ten jest narażony na kolonizację przez drobnoustroje, co wynika z rozwarcia dróg rodnych, a także występowania lochii poporodowych, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii.

Ciągle aktualnym zagadnieniem pozostaje syndrom oddechowy bydła (BRD). Pomimo znacznych postępów w leczeniu i zapobieganiu, choroby układu oddechowego bydła pozostają problemem zdrowotnym na całym świecie. BRD to nie wynik prostego zakażenia jednym z patogenów, ale choroba wieloczynnikowa wynikająca z interakcji pomiędzy patogenem (patogenami) gospodarzem i środowiskiem.

Ciekawe opracowanie na temat trzody chlewnej przygotował zespół z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, a dotyczy on Cystoisospory suis, jako przyczyny biegunek u prosiąt ssących. Kokcydie z tego gatunku stwierdza się u prosiąt na całym świecie. W Polsce badania przeglądowe, prowadzone w ostatnich latach na terenie 14 województw, wykazały inwazję C. suis w 67% przebadanych chlewni.

Kolejna interesująca tematyka zamieszczonych artykułów, to omówienie wybranych chorób koni. Nowe koncepcje i techniki w leczeniu ochwatu przedstawiają dr n. wet. Magdalena Senderska-Płonowska i mgr inż. arch. Urszula Krzanowska.

Katedrę Rozrodu Zwierząt z Kliniką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie reprezentuje prof. dr hab. Andrzej Raś artykułem na temat przebiegu okresu okołorujowego oraz zaburzeń owulacji u klaczy. Niektóre klacze praktycznie w ogóle nie wykazują rui, niektóre za to pozostają w stałym pobudzeniu związanym ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ich organizmach. Nie wszystkie klacze wykazują regularność cyklu rujowego, przez co wszystkie zmiany są nieprzewidywalne.

Aż wreszcie dochodzimy do końcowych treści. Choć nie zawsze tak jest. Są Czytelnicy, którzy lekturę czasopisma rozpoczynają od końca. Mec. Anna Słowińska stara się uświadomić, czy diagnoza lekarska zwierzęcia może być dowodem w sprawach administracyjnych i czy diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii to dowód wiarygodny i miarodajny.

Mając nadzieję, że artykuły przyczynią się do przemyśleń, pogłębienia wiedzy i wymiany poglądów z zakresu zdrowia bydła, trzody chlewnej i koni, serdecznie zapraszam do lektury!

Dr med. wet. Aleksander Skoracki

✓ Temat sezonu

Bakterie, grzyby, algi – czyli różne oblicza mastitis u krów mlecznych

✓ Vet-kwestionariusz

Mastitis to choroba wieloczynnikowa – rozmowa z Aleksandrą Kalińską, Sebastianem Smulskim i Marcinem Gołębiewskim

✓ Bydło

Stany zapalne macicy u krów

Dlaczego ocena kondycji krów jest ważna dla lekarza weterynarii

✓ E-krowa

Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne u bydła

✓ Bydło/Z terenu

Rola Histophilus somni w etiologii zespołu oddechowego bydła

✓ Cevolution

Syndrom oddechowy bydła

✓ Stopmastitis

Robotyzacja doju – co każdy lekarz medycyny weterynaryjnej wiedzieć powinien

✓ Trzoda chlewna

Cystoisospora suis przyczyna biegunek u prosiąt ssących

✓ Konie

Nowe koncepcje i techniki w leczeniu ochwatu – patomechanizm

Przebieg okresu okołorujowego oraz zaburzenia owulacji u klaczy

✓ Vet-biznes

Praktyka w terenie – sprawdź, czy diagnoza lekarska zwierzęcia może być dowodem w sprawach administracyjnych

✓ Vet-relacja

VI Konferencja Stowarzyszenia Weterynaria Hodowcom „Czas na współpracę”

MSD Animal Health uruchamia Experience Center w celu popularyzacji innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie” i otrzymuj papierową wersję czasopisma



Zostań naszym subskrybentem,
by móc czytać wszystkie artykuły „Weterynarii w Terenie” na vetkompleksowo.pl



Obserwuj nasze social media i nie przegap żadnej nowości



Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z branżą!

 5/2023

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy