„Konsekwencje zaburzeń metabolicznych u krów i ich potomstwa”

Wyszukaj w serwisie

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Konsekwencje zaburzeń metabolicznych u krów i ich potomstwa”

5-6 grudnia 2024 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja bujatryczna w ramach cyklu „Noworodek a środowisko”, która dla lekarzy weterynarii stała się doskonałą okazją do wymiany opinii oraz porównania doświadczeń dotyczących różnych aspektów zaburzeń metabolicznych krów cielnych i ich potomstwa.

Wydarzenie zostało podzielone na pięć sesji tematycznych. Kwestia aktualnego stanu wiedzy nt. listeriozy u przeżuwaczy była przedmiotem wykładu prof. Waltera Baumgartnera (VU Wiedeń, Austria). Z kolei prof. Johann Kofler (VU Wiedeń, Austria) poruszył tematykę zależności między zaburzeniami metabolicznymi a kulawizną u krów. Na grudniowej konferencji można było wysłuchać m.in. wystąpienia dr Juliette Wilms (Trouw Nutrition, Holandia), która omówiła znaczenie tłuszczu pokarmowego podawanego cielętom w preparacie mlekozastępczym, a także jego wpływ na metabolizm. Druga sesja została rozpoczęta wykładem prof. Alexandra Starke’a (Uniwersytet Lipski, Niemcy), który omówił zagadnienia związane z zarządzaniem zdrowiem stada w okresie przejściowym oraz zaburzeniami funkcji wątroby. Prof. Zygmunt M. Kowalski (UR Kraków) opowiedział o ketozie u krów mlecznych, z kolei dr n. wet. Dominika Grzybowska oraz prof. Przemysław Sobiech (UWM Olsztyn) poruszyli zagadnienie hiperketonemii. W kolejnej sesji pojawiły się m.in. wykłady traktujące o nowych sposobach zapobiegania kryptosporydiozie u cieląt, sensorach służących do monitorowania porodów, jak i zdrowia cieląt oraz o istocie systemu SenseHub. Wśród prelekcji znalazł się również wykład o diagnostyce chorób układu oddechowego bydła w ujęciu prof. Kerli Motus (EMU, Tartu, Estonia). Całość zwieńczyła dyskusja okrągłego stołu na temat tego, „jak zwiększyć szanse na urodzenie prawidłowo rozwijającego się cielęcia?”, która, podobnie jak w latach poprzednich, była świetną okazją do uzyskania odpowiedzi na pytania powstałe w trakcie wystąpień prelegentów.
Drugi dzień konferencji został rozpoczęty wystąpieniami polskich specjalistów, prof. Renata Urban-Chmiel (UP Lublin) przedstawiła perspektywy ograniczania kulawizn u krów mlecznych. W trakcie wydarzenia poruszono także tematykę związaną z wpływem narażenia mikotoksynami krów mlecznych. Zagadnienie to omówili prof. Magdalena Gajęcka i prof. Maciej Gajęcki (UWM Olsztyn). Dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poruszył kwestię związku między zaburzeniami metabolicznymi a mastitis. W ostatniej sesji tematycznej dr hab. Beata Abramowicz oraz prof. Łukasz Kurek (UP Lublin) w swoim wykładzie podkreślili, jak ważna jest świadoma suplementacja pierwiastków mineralnych, w tym miedzi, i jak ich niedobór u matek wpływa na stan odporności u cieląt na podstawie immunofenotypowania limfocytów.
Z kolei dr Bartłomiej Jaśkowski i prof. Jan Twardoń (UPWr Wrocław) przedstawili wybrane zaburzenia rozrodu bydła, a dr hab. Paulina Jawor, prof. UPWr oraz prof. Tadeusz Stefaniak (UPWr Wrocław) omówili wybrane czynniki okresu ciąży oddziałujące na bydło mleczne. Ostatnim prelegentem był prof. Robert Kupczyński (UPWr Wrocław), który skupił się na wpływie niedostatków dobrostanu krów na ryzyko powstawania zaburzeń metabolicznych. Zwieńczeniem konferencji było podsumowanie wygłoszone przez prof. Tadeusza Stefaniaka (UPWr Wrocław).
Opracowała: Wiktoria Masłowska

Galeria

Poznaj nasze serwisy