Syndrom oddechowy bydła

Syndrom oddechowy bydła

Ogólne wprowadzenie

1. Zespół wieloczynnikowy

Syndrom oddechowy bydła (BRD, ang. bovine respiratory disease) jest zespołem chorób zakaźnych atakujących dolne drogi oddechowe – bronchopneumonia. BRD to nie wynik prostego zakażenia jednym z patogenów, ale choroba wieloczynnikowa wynikająca z interakcji pomiędzy patogenem (patogenami), gospodarzem i środowiskiem.

BRD objawia się klinicznie: gorączką, kaszlem, wzrostem częstości oddechów, zmianą wzorca oddechowego, jak pokazano na ryc. 2 (duszność), anoreksją, wydzieliną z oczu i nosa.

BRD jest zasadniczo pochodzenia bakteryjnego i/lub wirusowego. Główne patogeny są wymienione w tab. 1.

Tab. 1. Główne patogeny powodujące BRD

Ryc. 2. Bronchopneumonia u młodego bydła; ryc. archiwum autora

2. Naturalne predyspozycje przeżuwaczy do BRD

Niektóre cechy anatomiczne i fizjologiczne bydła sprawiają, że jest ono bardzo podatne na choroby układu oddechowego:

mniejsza objętość płuc i powierzchnia pęcherzyków płucnych dostępna do wymiany gazowej, w porównaniu ze ssakami o podobnej masie ciała i podobnym zapotrzebowaniu na tlen,funkcjonalna dojrzałość układu oddechowego cieląt jest osiągana późno, np. u rasy holsztyńskiej dopiero w wieku około roku,prawdopodobnie mniejsza sieć naczyń włosowatych płuc u bydła w porównaniu z innymi gatunkami. Sugeruje to, że pojemność naczyń płucnych bydła może być zmniejszona w porównaniu z innymi gatunkami,silna segmentacja płuc ma tendencję do zmniejszania ich podatności na rozciąganie i rozszerzanie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.