Konferencja Mastitis 2024: zdrowie krów, przyszłość branży
18-19 października 2024 roku w Hotelu Windsor Jachranka odbyła się coroczna konferencja Polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis. Celem stowarzyszenia jest promowanie wiedzy i praktyk związanych z profilaktyką chorób u bydła, zwłaszcza mastitis. W konferencji wzięli udział lekarze weterynarii, hodowcy krów i studenci z całej Polski. Spotkali się, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym skutecznych metod zapobiegania i leczenia mastitis.
Konferencję otworzył dr n. wet. Michał Pochodyła, który podsumował miniony rok działalności oraz przedstawił wyzwania, z jakimi zmaga się branża.
Pierwszym wykładowcą konferencji był Philip Goetz z IFCN (International Farm Comparison Network), który omówił globalne trendy w produkcji mleka. Zwrócił uwagę na ścisłe powiązania między cenami mleka a inflacją oraz na wpływ światowej produkcji na lokalne rynki. Dochody ferm mlecznych wahały się od 400 do 1000 USD na krowę, przy czym największe zyski obserwowano w Europie.
Polska, jako trzeci największy producent mleka w UE, wykazuje roczny wzrost produkcji o 2%. Największymi zagrożeniami dla hodowli są: brak następców w gospodarstwach rodzinnych, polityka klimatyczna, biurokracja oraz rosnące koszty produkcji, które wzrosły o 19% w porównaniu do 2020 roku.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń w zakresie efektywności produkcji mleka i rozwoju stad. Zaobserwowano tendencję do konsolidacji produkcji poprzez zwiększenie wydajności oraz liczby zwierząt w stadzie.
W kontekście przyszłości branży, wskazano na konkurencję o ziemię oraz wpływ „zielonych źródeł energii” na rynek mleka.
Prof. Maciej Kowalski zainteresował słuchaczy bardzo powszechnym tematem w naszym klimacie, mianowicie negatywnym wpływem mikotoksyn na produkcję mleka. Zmiany klimatyczne zwiększają zagrożenie mikotoksynami, co sprawia, że problem ten będzie narastał. Profesor zwrócił uwagę na bardzo groźne zjawisko, jakim jest kumulacja mykotoksyn, oraz tzw. „koktajl mykotoksynowy”, czyl...
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!