Czy wirusy powodują otyłość? Polscy naukowcy badają zwierzęta, by zmienić leczenie ludzi
Czy otyłość może być skutkiem zakażenia wirusowego? Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzą przełomowe badania nad adenowirusem 36 (Ad-36), który może wpływać na metabolizm i sprzyjać przyrostowi masy ciała. Choć otyłość tradycyjnie łączona jest z niezdrową dietą i brakiem ruchu, nowe dowody sugerują, że infekcje wirusowe mogą odgrywać w niej istotną rolę.
Adenowirus 36 od dawna budzi zainteresowanie naukowców. Już wcześniej zaobserwowano, że zakażone nim zwierzęta przybierały na wadze, mimo że nie zmieniały swojej diety. Wcześniejsze badania wykazały również, że osoby otyłe częściej mają przeciwciała świadczące o kontakcie z tym wirusem niż osoby z prawidłową masą ciała.
Teraz naukowcy analizowali próbki krwi wśród 118 psów, będących pacjentami klinik weterynaryjnych we Wrocławiu i okolicach, u których znaleziono przypadki infekcji Ad-36. Badane zwierzęta nie były otyłe, natomiast miały stwierdzoną tendencję do przybierania na wadze.
Jeśli dalsze badania potwierdzą, że wirus rzeczywiście wpływa na procesy metaboliczne, może to doprowadzić do rewolucji w leczeniu otyłości. Potencjalnie możliwe byłoby opracowanie szczepionki lub leków przeciwwirusowych, które zapobiegałyby „zakaźnemu” tyciu.
Na razie naukowcy zachowują ostrożność. Choć istnieją dowody na związek między Ad-36 a przyrostem masy ciała, nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak wirus działa i czy może być bezpośrednią przyczyną otyłości u ludzi. Kolejne badania mają na celu lepsze zrozumienie tego mechanizmu oraz sprawdzenie, czy można skutecznie przeciwdziałać jego działaniu.
Źródło: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/wirus-otylosci-odkryli-naukowcy-z-wroclawia/, https://www.infowet.pl/farmacja_i_gabinet/210/wirus_przyczyna_otylosci_polacy_badaja_zwierzeta_by_doprowadzic_do_rewolucji_w_leczeniu_ludzi,2376.html, https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,czy-otyloscia-mozna-sie-zarazic–polacy-badaja-wirusa–ktory-tuczy,artykul,95229867.html