Zdrowa jama ustna = szczęśliwy pies - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zdrowa jama ustna = szczęśliwy pies

zdrowa jama ustna
fot. Thinkstock
25 listopada świętujemy Dzień Nitkowania Zębów. Zdrowa jama ustna to jeden z kluczowych obszarów dbania o zdrowie nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Czy o stan zdrowia jamy ustnej czworonogów troszczymy się tak samo jak o własne?

Główną przyczyną problemów z jamą ustną u psów i kotów jest zalegająca płytka bakteryjna wraz z resztkami pokarmu. Jej nadmiar powoduje zapalenie przyzębia. Jest to przypadłość dotykająca 2/3 dorosłych psów i kotów. Leczenie skupia się na działaniach oczyszczających powierzchnię zębów nad i pod dziąsłami, przywracając prawidłowe funkcjonowanie tkanek.

Jak dbać o higienę?
  • Sprawdzać i usuwać zbędną płytkę nazębną
  • Szczotkować zęby z użyciem pasty lub innych środków zawierających substancje aktywne
  • Systematycznie wykonywać kontrole i zabiegi profilaktyczne
  • Wybierać twardą karmę o odpowiedniej strukturze i wielkości oraz przekąski o przeznaczeniu stomatologicznym (przyczyniają się do znacznego zmniejszenia gromadzenia osadu)
Artykuły, które warto przeczytać:

Źródło: Pytania i odpowiedzi dotyczące higieny jamy ustnej psa i kota

zdrowa jama ustna

Znajdź swoją kategorię

2550 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.