Weterynaria w Praktyce wydanie nr 7-8/2021 już w sprzedaży!

Szanowni Państwo
Pandemia COVID-19 pokazała, jak bardzo zjadliwy może być wirus, jakie może siać spustoszenie wśród ludzi niezależnie od kraju, w którym żyją. Opisy historyczne znane z kronik i filmów stały się teraźniejszością. Przy tej okazji zaczęliśmy się zastanawiać, czy zwierzęta są, a jeśli tak, to jakim zagrożeniem epidemiologicznym i jakie jest ich zadanie w rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych i pasożytniczych, i jaka jest w tym rola lekarzy weterynarii. Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii obliguje nas do tego w zapisie Art. 1 „Powołaniem lekarza weterynarii jest dbałość o zdrowie zwierząt oraz weterynaryjna ochrona zdrowia publicznego i środowiska. Celem nadrzędnym wszystkich jego działań jest zawsze dobro człowieka w myśl dewizy: Sanitas animalium pro salute homini”. Czyli ciąży na nas duży obowiązek dbania o bezpieczeństwo ludzi.
Dla wielu właścicieli zwierząt, ale i nie tylko, jesteśmy autorytetami i ekspertami w dziedzinie zagrożenia zdrowia ludzi, jakie pochodzi od zwierząt. Jeden z moich nauczycieli akademickich pytany o zagrożenie, jakie niesie posiadanie psa dla zdrowia mieszkających z nim pod jednym dachem dzieci, zawsze odpowiadał „jak dzieci będą zdrowe to i psu nic nie będzie”. Trudno się z tym nie zgodzić, ale nie można bagatelizować realnego zagrożenia. Wszak to dzięki pracy lekarzy weterynarii na znaczącym obszarze Europy zlikwidowano wściekliznę albo mocno ją ograniczono.
Skoro zagrożenie zostało opanowane możemy się zatem skupić, zachowując czujność na leczeniu naszych czworonożnych podopiecznych, pomagać im poprzez poprawę komfortu życia, uwalniając od cierpienia. To też działanie dla dobra właścicieli. Na co dzień widać, jak wielkim stresem może być dla opiekuna choroba jego psa, kota, królika itd. Lecząc zwierzęta, dbamy zatem o dobro ludzi, jak widać w każdym możliwym aspekcie. Niezależnie, czy będzie to walka z chorobami zakaźnymi, badanie produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego czy codzienna żmudna diagnostyka i leczenie chorób pasożytniczych, wewnętrznych, nowotworowych, urazów, wad rozwojowych, różnego rodzaju infekcji, zaburzeń w rozrodzie, nie zapominając o profilaktyce. Wiąże się to oczywiście z ciągłym uzupełnianiem wiedzy i wymianą doświadczeń, do czego zdecydowanie zachęcam.
Miłej lektury,
Wojciech Hildebrand
W numerze 7-8/2021 znajdziesz:
✓ Polecamy
Choroby zoonotyczne – czy podniesienie świadomości pomoże nam uniknąć kolejnej pandemii?
✓ Okulistyka
✓ Rozród
✓ Parazytologia
Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony kotów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych
✓ Chirurgia
Polipy pochodzenia zapalnego u kotów – diagnostyka i możliwości leczenia chirurgicznego
✓ Choroby wewnętrzne
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki
✓ Choroby zakaźne
Anaplazmoza granulocytarna u kotów – rzadko diagnozowany problem
✓ Choroby wewnętrzne/nagłe przypadki
Ostry brzuch w gabinecie internistycznym. Od czego zacząć?
✓ Diagnostyka
Torakocenteza. Diagnostyka i metoda wykonania. Cz. I
✓ Kazuistyka
Niepłodności kotów – przypadek niedrożność jajowodów
✓ Zwierzęta egzotyczne
Podstawy badania ultrasonograficznego jamy ciała ptaków
✓ Żywienie
Otyłość psów – cz. 2. Skuteczny program odchudzania psów i postępowanie profilaktyczne
✓ Endokrynologia
Rola hormonów trzustki w zaburzeniach metabolizmu u psów i kotów
✓ Vet-press
Dietetykę trzeba docenić, mieć dla niej czas i ją polubić – Dr n. wet. Agnieszka Kurosad
NOMV – okiem eksperta – lek. wet. Natalia Strokowska
✓ Vet-student
Maksymilian Lewicki – zawsze mierzę wysoko!
Zuzanna Czekaj – każdy krok zbliża mnie do wymarzonego celu!
✓ Vet-kwestionariusz
Okulistyka – tu nie ma czasu na nudę – Rozmowa z lek. wet. Martą Misiak