Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne

Badania dodatkowe

Badania dodatkowe należy wykonywać według kolejności przedstawionej na algorytmie. W sytuacji, gdy dane badanie nie jest rozstrzygające, sukcesywnie przechodzi się do następnego.

Badanie lampą Wooda

W pierwszej kolejności powinno się wykonać badanie w świetle lampy Wooda. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to jedynie metoda przesiewowa, służąca do wstępnej diagnostyki mykologicznej. Fluorescencja jest związana z obecnością metabolitów dermatofitów i we wczesnych fazach zakażenia nie jest obserwowana. Co więcej, w przypadku zakażenia Microsporum canis obserwuje się ją tylko w około połowie przypadków. Zatem brak fluorescencji włosów wcale nie wyklucza grzybicy, ale jej obecność pozwala na wytypowanie miejsc, z których można pobrać włosy do badania mikroskopowego i hodowlanego (2, 4, 8, 10).

Trichogram

Badanie mikroskopowe włosa jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy właściciel nie jest w stanie określić, czy kot wykazuje nasilone zachowania pielęgnacyjne. Na samouszkodzenia powstałe w następstwie świądu lub zaburzeń behawioralnych wskazują uszkodzenia kory i rdzenia włosa oraz obecność połamanych i postrzępionych wierzchołków włosów, które wyglądem przypominają miotełkę. Badanie to umożliwia również rozpoznanie zakażenia dermatofitami (zarodniki otaczające włos lub strzępki grzybni w jego wnętrzu) oraz stwierdzenie chorób pasożytniczych (pchły, wszoły, Cheyletiella i ich jaja) (ryc. 6, 8) (2, 4, 10). W wielu przypadkach trichogram jest wystarczający do postawienia ostatecznego rozpoznania.

Test wyczesywania i test z taśmą samoprzylepną

Metody te wykorzystuje się do potwierdzenia lub wykluczenia inwazji pasożytów bytujących na powierzchni skóry, takich jak: wszy, wszoły, Cheyletiella i Trombicula. Test z taśmą samoprzylepną pozwala ponadto rozpoznać nużycę (Demodex gatoi) oraz notoedrozę (8). Należy pamiętać, że w przypadku kotów test wyczesywania może dawać wyniki fałszywie ujemne, ponieważ zwierzęta te, wylizując się, mogą w bardzo krótkim czasie całkowicie usunąć odchody pcheł z powierzchni skóry i włosów (5). Zatem brak widocznych odchodów pcheł wcale nie eliminuje APZS jako przyczyny świądu u kotów.

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy