Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne

Potwierdzenie/wykluczenie FASS

Dieta eliminacyjna jest również jedyną metodą umożliwiającą odróżnienie FFA od FASS, które jak wiadomo, mogą manifestować się w taki sam sposób.

Skórny syndrom atopowy kotów jest rozpoznaniem klinicznym, które stawia się na podstawie występujących objawów klinicznych, jak również spełnienia kryteriów diagnostycznych przedstawionych w tab. 3 oraz eliminacji innych chorób alergicznych o podobnym lub identycznym przebiegu (1, 7, 10). Należy pamiętać, że testy alergologiczne nie służą do rozpoznawania FASS, lecz mają zastosowanie jedynie do identyfikacji czynnika odpowiedzialnego za rozwój uczulenia i powinny być wykonywane tylko wtedy, gdy planowane jest odczulanie zwierzęcia (7).

Potwierdzenie/wykluczenie dermatoz psychogennych

Ostatnim elementem algorytmu diagnostycznego jest potwierdzenie lub wykluczenie świądu na tle zaburzeń behawioralnych. Zaburzenia te powinny być uwzględniane dopiero na samym końcu, po uprzednim wykluczeniu wszystkich innych możliwych przyczyn świądu u kotów, w tym także po uzyskaniu ujemnego wyniku diety eliminacyjnej.

Ostatecznym potwierdzeniem świądu na tle zaburzeń behawioralnych jest ustąpienie objawów po zastosowaniu leków/suplementów uspakajających i przeciwlękowych (10).

Podsumowanie

Świąd skóry u kotów jest problemem powszechnie spotykanym w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Czynnikiem decydującym o powodzeniu leczenia jest w tym przypadku rozpoznanie przyczyny leżącej u podstawy tego objawu. Fakt, że nie jest on patognomoniczny dla żadnej jednostki chorobowej, oraz że może towarzyszyć wielu schorzeniom o różnym podłożu, sprawia, że proces diagnostyczny bywa niezwykle trudny i długotrwały. Warunkiem sukcesu w każdym przypadku świądu u kotów jest zatem skrupulatne działanie według metody „krok po kroku” zgodnie z przedstawionym w niniejszym artykule algorytmem, gdyż tylko „właściwe rozpoznanie choroby jest kluczem do prawidłowego leczenia”.

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.