Jak właściwie dokonać selekcji alergenów do immunoterapii swoistej w nadwrażliwości na alergeny środowiskowe u psów i kotów? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Jak właściwie dokonać selekcji alergenów do immunoterapii swoistej w nadwrażliwości na alergeny środowiskowe u psów i kotów?

Streszczenie

Immuoterapia swoista jest jedyną metodą leczniczą działającą bezpośrednio na przyczynę atopowego zapalenia skóry psów. Wybór alergenów jest dokonywany na podstawie historii choroby oraz wyników dodatnich testów śródskórnych i testów z surowicy krwi. Od dziesiątków lat alergeny podaje się podskórnie w roztworze wodnym lub roztworze na bazie glinu, jednak w ostatnich latach zaleca się podawanie ich innymi drogami: podjęzykowo i dowęzłowo. Immunoterapia swoista jest bezpieczną i skuteczną formą terapii atopowego zapalenia skóry psów.

Słowa kluczowe

ASIT, alergeny, atopowe zapalenie skóry, pies, kot

Abstract

Allergen specific immunotherapy (ASIT) is the sole ethiologic treatment available for canine atopic dermatitis. Selection of allergens is based on clinical history in conjunction with positive reactions to intradermal and serum testing. For decades, ASIT was given subcutaneously, using aqueous or aluminium-precipitate solution of allergens, but in the last few years new routes, like sublingual (SLIT), intralymphatic (ILIT), have been advised. ASIT is a safe and effective therapy of canine atopic dermatitis.

Keywords

ASIT, allergens, atopic dermatitis,dogs, cats

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.