Weterynaria w Terenie wydanie nr 2/2023 już dostępne!

Drodzy Czytelnicy!
Pod koniec kwietnia br. miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji „Człowiek a zwierzę wczoraj i dziś”, odbywającej się z okazji Jubileuszu 80-lecia urodzin prof. dr. hab. dr. h.c. Józefa Nicponia, mojego wieloletniego przełożonego i mentora. Jeden z wykładów dotyczących swoich doświadczeń w terapii i diagnostyce zwierząt na przestrzeni ostatnich 50 lat wygłosił Jubilat. W ciągu tego okresu medycyna weterynaryjna przeszła znaczące zmiany, rozwijając się i wprowadzając nowe technologie oraz podejścia diagnostyczne i terapeutyczne. Zastosowanie nowoczesnych technik diagnostycznych, takich jak ultrasonografia, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, umożliwiło dokładniejszą ocenę zdrowia zwierząt. Badania laboratoryjne również uległy znacznemu rozszerzeniu, a nowoczesne testy umożliwiają szybkie i precyzyjne rozpoznanie wielu chorób.
Postęp w dziedzinie chirurgii weterynaryjnej jest również znaczny. Wprowadzenie nowych technik, takich jak laparoskopia i artroskopia, pozwoliło na bardziej precyzyjne i mniej inwazyjne zabiegi. Rozwój anestezjologii weterynaryjnej oraz technik monitorowania pacjentów podczas operacji również odegrał istotną rolę w poprawie bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów. Pojawienie się nowych antybiotyków, środków przeciwpasożytniczych, leków przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych znacznie rozszerzyło możliwość leczenia. Z ogromną przyjemnością słuchałem tego wykładu, uświadamiając sobie, w jak komfortowych warunkach przyszło nam pracować w obecnych czasach, porównując je chociażbydo lat powojennych.
Jednak, co wybrzmiało również w innych wykładach tej konferencji, w przypadku antybiotyków i leków przeciwpasożytniczych ich nadmierne stosowanie okazało się ślepym zaułkiem.Bronią obosieczną. Nieuzasadnione stosowanie antybiotyków u zwierząt może mieć poważne konsekwencje, zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla zdrowia publicznego. Stąd unijne regulacje dotyczące stosowania antybiotyków u zwierząt oraz nieustająca, ale jakże potrzebna debata nad rekomendacjami ich użycia oraz propagowanie tych zaleceń. To również generuje konieczność rozwoju medycyny prewencyjnej, która skupia się na zapobieganiu chorobom.
Szczepienia przeciwko wielu poważnym chorobom stały się powszechne i przyczyniły się do zmniejszenia występowania niektórych chorób zakaźnych. Programy profilaktyczne obejmujące badania okresowe, kontrole diagnostyczne i zalecenia dotyczące żywienia również mają na celu utrzymanie zwierząt w dobrym zdrowiu. Dlatego staramy się, aby publikacje w „Weterynarii w Terenie”, które oddajemy w Państwa ręce, opierały się na wiedzy promującej tego typu programy.
Życzę ciekawej lektury
prof. Artur Niedźwiedź
✓ Temat sezonu
Zespół oddechowy bydła. Cz. I. Zakaźne przyczyny BRD
✓ Vet-kwestionariusz
✓ Bydło
Księgi – niedoceniany przedżołądek, charakterystyka i jednostki chorobowe u bydła mlecznego. Cz. I
Ujemny bilans energetyczny jako pośrednia przyczyna zaburzeń płodności krów mlecznych
✓ E-krowa
Lewostronne przemieszczenie trawieńca (LPT)
✓ Bydło/cevolution
Kryteria wyboru dla zastosowania selektywnej terapii
✓ Z terenu
Mycoplasma bovis i BRD: wciąż aktualne wyzwanie
✓ Trzoda chlewna
Wpływ mikotoksyn na funkcjonowanie układu immunologicznego oraz stan zdrowia świń
Rotawiroza świń – epidemiologia, diagnostyka i zapobieganie
✓ Konie
Kolano jako wyzwanie diagnostyczne dla lekarza hipiatry
✓ Stopmastitis
Dlaczego latem jest więcej mastitis?
✓ Vet-biznes
✓ Vet-relacja
✓ Vet-lex
Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie” i otrzymuj papierową wersję czasopisma
Zostań naszym subskrybentem,
by móc czytać wszystkie artykuły „Weterynarii w Terenie” na vetkompleksowo.pl
Obserwuj nasze social media i nie przegap żadnej nowości
Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z branżą!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii