Śmiertelny koci nowotwór doczekał się nowej możliwości leczenia - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Śmiertelny koci nowotwór doczekał się nowej możliwości leczenia

koci nowotwór
fot. istock
Finansowani przez Morris Animal Foundation naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii stosują terapię fotodynamiczną ukierunkowaną na nanobiocyty do walki z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej u kocich pacjentów. Jak mówi fundacja ‒ metoda ta wykorzystuje światło oraz światłoczułą substancję chemiczną ukierunkowaną na komórki nowotworowe, aby precyzyjnie wywołać ich śmierć.

Istnieje ogromna potrzeba leczenia tego szczególnego rodzaju nowotworu ‒ mówi profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Utrechcie, dr Sabrina Santos Oliveira.

Jak twierdzi Morris Animal Foundation ‒ Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej jest najczęstszym rakiem występującym u kotów, stanowiąc około 8 do 10 procent wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. Guzy sprawiają, że jedzenie i picie jest trudne i bolesne.

Nowotwór rozprzestrzenia się miejscowo i wnika głęboko w tkankę jamy ustnej, co sprawia, że całkowite usunięcie chirurgiczne jest rzadkością. Po zdiagnozowaniu, średni czas przeżycia dla kocich pacjentów wynosi trzy miesiące.

Nie da się wystarczająco podkreślić potrzeby nowych metod leczenia tego strasznego nowotworu ‒ mówi dyrektor naukowy Morris Animal Foundation, Janet Patterson-Kane, BVSc, PhD, FRCVS. ‒ Jeśli terapia fotodynamiczna ukierunkowana na nanobiozy będzie skuteczna, może pomóc tysiącom kotów dotkniętych rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej każdego roku.

Podczas gdy konwencjonalna terapia fotodynamiczna wykorzystuje światło i światłoczułą substancję chemiczną do leczenia raka, terapia fotodynamiczna ukierunkowana na nanobiozy wykorzystuje fragmenty przeciwciał ukierunkowane na komórki nowotworowe sprzężone z substancją chemiczną, oferując bardziej precyzyjne leczenie ‒ donosi Morris Animal Foundation.

Dr Santos Oliveira planuje wdrożyć leczenie na przypadki kliniczne w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Przewiduje ona, że do zakończenia badania potrzebuje jeszcze dwóch lat.

Źródło: Deadly feline cancer sees new potential treatment

Czytaj także: Światowy Kongres Społeczności WSAVA 2021

koci nowotwór, koci nowotwór

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.