Czego życzą sobie lekarze weterynarii? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czego życzą sobie lekarze weterynarii?

Z okazji Światowego Dnia Lekarzy Weterynarii, który w tym roku wypada 30 kwietnia wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin zastanawiamy się jak w najbliższym czasie może zmienić się praca w tym zawodzie. Które technologie mają szansę poprawić jakość leczenia zwierząt? Jak trendy społeczne wpłyną na postrzeganie zawodu lekarza weterynarii? Jakich zmian oczekują sami lekarze weterynarii?

O odpowiedzi w tych kwestiach poprosiliśmy lekarkę weterynarii, a także ekspertów, którzy na rynku weterynarii działają od strony technologii tak jak Bioceltix i w obszarze regulacji oraz integracji środowiska weterynarzy tak jak POLPROWET.

Lek. wet. Marta Pasikowska, Przychodnia Weterynaryjna Viva we Wrocławiu

– Z okazji Światowego Dnia Lekarza Weterynarii chciałabym życzyć wszystkim kolegom i koleżankom po fachu możliwości szeroko pojętej współpracy w zakresie prowadzenia pacjentów oraz coraz większej specjalizacji. Liczymy, że przyszłość w weterynarii będzie niosła ze sobą jeszcze łatwiejszy dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz powrót do tak ważnych dla naszego zawodu szkoleń praktycznych. Weterynaria jako szybko rozwijająca się dziedzina wykorzystuje coraz nowsze technologie diagnostyki i leczenia. Jako lekarz mam nadzieję, że dostęp do coraz nowszych leków oraz sprzętu będzie w zasięgu ręki coraz większej grupy lekarzy, co pozwoli na podniesienie standardu opieki weterynaryjnej. Na koniec życzę wszystkim lekarzom weterynarii satysfakcji z pracy oraz wielu zadowolonych klientów i pacjentów.

Lek. wet. Robert Kaszyński, Przewodniczący zarządu POLPROWET, Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych reprezentuje 16 działających w Polsce firm sektora leków weterynaryjnych i innych produktów zdrowotnych dla zwierząt, które co dzień zapewniają leki, szczepionki i innowacyjne narzędzia do opieki nad milionami zwierząt. POLPROWET jest członkiem międzynarodowej organizacji AnimalHealthEurope.

– W 22 rocznicę ustanowienia Światowego Dnia Lekarzy Weterynarii widzimy, jak zmienia się ten zawód. Rola lekarzy weterynarii rośnie wraz ze wzrostem liczby zwierząt w naszych domach, ale także ze względu na bardziej dostrzegane społecznie ryzyko chorób odzwierzęcych, dbałość o dostęp do zdrowej żywności a to wszystko także w imię konieczności wspólnej walki o poprawę dobrostanu i środowiska w jakim żyjemy. Nowe unijne prawo przyspieszy także walkę z antybiotykoopornością, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie ludzi.

Codzienna praca polegająca na leczeniu zwierząt, prowadzeniu kontroli i szczepień, wdrażaniu zasad odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, opracowywaniu nowych rozwiązań diagnostyki, przyczynia się do tego, że zwierzęta jak i my wszyscy pozostajemy w zdrowiu. Na znaczeniu zyskuje digitalizacja zawodu, technologie diagnostyczne i cyfrowe, które umożliwiają zdalne monitorowanie stanu zdrowia zwierząt, szczególnie tych hodowlanych, to kolejny etap w rozwoju zawodu lekarza weterynarii. Wdrażanie idei #JednoZdrowie powoduje także rozwój nowoczesnych szczepionek pozwalających znacząco ograniczyć lub wyeliminować niektóre choroby.

W imieniu Stowarzyszenia POLPROWET życzę lekarzom weterynarii i wszystkim osobom pracującym w opiece nad zwierzętami, jak najwięcej zdrowia i dobrego samopoczucia. Mogę zapewnić, że firmy producenckie i importerzy leków weterynaryjnych będą nadal pracować nad dostarczeniem odpowiednich narzędzi i wsparcia dla lekarzy weterynarii, aby pomóc w realizacji ich misji zawodowej. Wszystkich nas łączy nas idea „Jednego zdrowia”.

Łukasz Bzdzion, Prezes Zarządu Bioceltix, firmy z branży biotechnologicznej, rozwijającej innowacyjne terapie w weterynarii i pracującej m.in. nad lekami biologicznymi wykorzystującymi immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych.

– Z technologicznego punktu widzenia na rynku zwierząt towarzyszących obserwujemy od kilku lat coś w rodzaju nowego rozdania – wyraźnie zadomowiła się tutaj biotechnologia. Wierzę, że to właśnie nowoczesna biotechnologia zrewolucjonizuje pracę lekarzy weterynarii, wprowadzając na rynek nowe, skuteczniejsze i bezpieczniejsze terapie. Warto przy tym zauważyć, że dynamiczny rozwój rynku leków biologicznych w ostatnich latach to następstwo istniejących trendów społecznych dotyczących opieki nad zwierzętami. Obecnie traktujemy zwierzęta towarzyszące jak członków rodziny, a dbając o ich zdrowie i dobrostan, wydajemy na ich utrzymanie i leczenie coraz więcej pieniędzy. Przekłada się to również na wzrost świadomości i oczekiwań co do jakości i skuteczności dostępnych terapii, a to w naturalny sposób pociąga za sobą rozwój rynku.

Lekarzom weterynarii życzę, aby mieli satysfakcję ze swojej pracy, a wierzę, że korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań biotechnologii będzie miało w tym swój istotny wkład. Przede wszystkim dlatego, że lekarze będą jeszcze lepiej wypełniać swoją misję, czyli skuteczniej i bezpieczniej leczyć pacjentów. Przy tym jako naukowiec uważam, że każdy specjalista powinien korzystać z nowych narzędzi, jakich dostarcza rozwój technologii. W Bioceltix intensywnie pracujemy nad tym, żeby najbliższe lata przyniosły takie rozwiązania w zakresie leczenia zwierząt towarzyszących.

Zajrzyj do naszej #vetkartki i zobacz co przygotowaliśmy w naszych social mediach
z okazji Światowego Dnia Lekarzy Weterynarii.

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.