AAFP udostępnia zestaw narzędzi do leczenia nadciśnienia u kotów - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

AAFP udostępnia zestaw narzędzi do leczenia nadciśnienia u kotów

American Association of Feline Practitioners opublikowało cyfrowy zestaw narzędzi edukacyjnych, które mają za zadanie pomóc lekarzom weterynarii w diagnozie i leczeniu nadciśnienia tętniczego u kotów. Zestaw narzędzi został stworzony we współpracy z firmą Boehringer Ingelheim. W zestawie zwrócono uwagę na szczególne znaczenie rutynowej kontroli ciśnienia krwi by pomóc w śledzeniu jego tendencji i wczesnym wykrywaniu nadciśnienia u kotów, gdyż wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia uszkodzenia wrażliwych narządów, takich jak serce, mózg, oczy i nerki (narządy docelowe).

Jak mówi w komunikacie prasowym stowarzyszenia Kelly St. Denis, MSc, DVM, DABVP (Feline), przewodnicząca grupy zadaniowej, która stworzyła wytyczne: Ocena ciśnienia krwi u kotów jest ważnym elementem opieki profilaktycznej, jednak rzadko praktycy wykonują to badanie rutynowo. Prezentowany zestaw narzędzi zapewnia szybki i łatwy dostęp do informacji, które pomogą lekarzom weterynarii przezwyciężyć trudności i przeszkody związane z oceną ciśnienia krwi u kotów.

Zwykle brak objawów klinicznych, towarzyszących wysokiemu ciśnieniu krwi, utrudnia jego diagnozę. Wspomniany zestaw narzędzi zachęca do korzystania z niego w przypadku wszystkich kocich pacjentów, aczkolwiek warto pamiętać, że osobniki powyżej 10. roku życia i starsze są jeszcze bardziej narażone na ryzyko nadciśnienia i powinny być monitorowane częściej niż młodsi pacjenci.

W zestawie lekarze weterynarii znajdą wskazówki dotyczące skutecznej kontroli ciśnienia krwi, w tym wyboru ciśnieniomierza i instrukcję jego zakładania, zalecenia dotyczące wykonywania pomiarów ciśnienia krwi, sprzętu i otoczenia. Do każdej strony dołączony jest plik PDF, który można wydrukować i wykorzystać w swojej klinice.

Zestaw ten ma umożliwić specjalistom szybki wgląd do informacji i ich aktualizację. Nie ma on na celu zapewnienia pełnego przeglądu danych naukowych dotyczących nadciśnienia u kotów. W celu pogłębienia wiedzy na temat nadciśnienia u kotów, w lewym pasku bocznym tego zestawu znajdują się materiały do dalszej lektury. Zalecamy zapoznanie się z tymi źródłami przed rozpoczęciem korzystania z zestawu.

Na oficjalnej stronie można przeczytać więcej informacji na temat każdego obszaru, w tym regulamin, klasyfikację objawów klinicznych, leczenia, pomiaru ciśnienia krwi, często zadawanych pytań (FAQ) i materiałów dla klientów.

Dzięki przyjaznej dla użytkownika formie, lekarze weterynarii mogą szybko nauczyć się, jak przeprowadzić przyjazną dla kota ocenę ciśnienia krwi, jak interpretować wyniki i jak leczyć koty z nadciśnieniem – mówi St. Denis.

Zestaw narzędzi można pobrać tutaj.

Źródło: AAFP releases feline hypertension toolkit

Czytaj także: Nowe wytyczne FECAVA ws. anestezji i analgezji weterynaryjnej

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.