UPWr odnotowany w rankingu szanghajskim - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

UPWr odnotowany w rankingu szanghajskim

szanghajskim

Ranking Szanghajski, czyli Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata powstał w Szanghaju na Uniwersytecie Jiao Tong, przy którym znajduje się Institute of Higher Education. To właśnie tam narodziła się inicjatywa rankingu, który analizuje kadrę naukową i studentów na podstawie zdobytych nagród w konkursach naukowych, liczby cytowań i publikacji w czasopismach naukowych.

To nie pierwszy raz gdy Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zostaje odnotowany w rankingu szanghajskim. Pierwszy raz UPWr wyróżniono w 2017 roku, zajął on wówczas 255 miejsce wśród 300 najwyżej ocenionych uczelni na świecie w obszarze food science and technology. Sukces ten zawdzięcza się m.in. liczbie cytowań prac autorów z wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. W tym roku Uniwersytet zajął 208 miejsce. Wśród polskich uczelni prowadzących badania i kształcących w obszarze food science and technology to najwyższa pozycja. Kolejno na miejscu 210 znalazło się SGGW, na 257 Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, a na 269 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Już po raz drugi w rankingu znalazł się Wydział Medycyny Weterynaryjnej, który zajął 241 miejsce.
W dziedzinie nauk weterynaryjnych w Polsce inne uczelnie znalazły się na:
215 miejscu ‒ Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
218 miejscu ‒ SGGW,
276 miejscu ‒ Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
292 miejscu Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Harvard University. Jeśli chodzi o Europę to trzecią, a zarazem najwyższą pozycję zajął Uniwersytet w Cambridge. Massachusetts Institute of Technology utrzymał swoją pozycję najlepszej technicznej uczelni i zajął czwarte miejsce. Wyróżniono również dwie polskie uczelnie, które znalazły się w trzeciej i czwartej setce ‒ Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

Wskaźniki, według których przeprowadzono analizę na potrzeby rankingu szanghajskiego to:
PUB – minimalna liczba dokumentów zarejestrowanych w bazie WOS dla odpowiednich dyscyplin badawczych, 
CNCI – Category Normalized Citation Impact, czyli stosunek cytowań prac w obrębie danej dyscypliny i jednostki do średniej cytowań światowej;
TOP – liczba publikacji wydana w TOP Journals (20% czasopism z najwyższym wskaźnikiem IF);
IC – International Collaboration, czyli współpraca międzynarodowa, obliczana na podstawie stosunku liczby publikacji, w których występowało co najmniej 2 lub więcej autorów z innych krajów niż kraj do którego afiliowali autorzy publikacji, do wszystkich publikacji, dla konkretnej dyscypliny badawczej i afiliacji
oraz AWARD – czyli uzyskane przez autorów wyróżniające, znaczące dla nauki nagrody w momencie zatrudnienia pełnoetatowego w danej jednostce.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w rankingu szanghajskim!

Czytaj także: Prof. Wojciech Niżański przewodniczącym Komitetu PAN

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.