Telemedycyna w weterynarii - stanowisko Prezydium KRL - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Telemedycyna w weterynarii – stanowisko Prezydium KRL

Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej uważa, iż świadczenie usług weterynaryjnych za pomocą internetu jest niemożliwe.

Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej powołuje się na ustawę z dnia 18 grudnia 2003 roku o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. Z 2019 r., poz 24), (dalej „ustawy o ZLZ”), iż świadczenie usług weterynaryjnych dopuszczalne jest wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt (art. 2 ust. 2), samo prowadzenie ZLZ jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. ‒ Prawo przedsiębiorców (art. 16 ust. 1 o ZLZ). W art. 2 ust. 1 definiuje również zakres pojęcia usługi weterynaryjnej ‒ usługa ta jest czynnością mającą na celu zachowanie, ratowanie lub poprawę zdrowia zwierząt i ich produkcyjność, w szczególności polegająca na:

  • Badaniu stanu zdrowia zwierząt
  • Rozpoznaniu, zapobieganiu i zwalczaniu chorób zwierząt
  • Leczeniu zwierząt
  • Udzielaniu porad i konsultacji
  • Pielęgnacji zwierząt
  • Wydawaniu opinii i orzeczeń
  • Wykonywaniu czynności związanych z określeniem zdolności rozrodczych zwierząt i ich zaburzeń biotechniką rozrodu
  • Wykonywaniu detalicznego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi, paszami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi dla zwierząt na zasadach określonych w odrębnych przepisach
  • Wykonywaniu badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych, zwanych dalej „usługami laboratoryjnymi”

Wszystkie ww. czynności traktowane będą jako usługa weterynaryjna, a jej świadczenie musi odbywać się zgodnie z przepisami regulującymi prowadzenie takiej działalności.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt każdy zakład leczniczy dla zwierząt zobowiązany jest posiadać stałą siedzibę spełniającą warunki wskazane w samej ustawie oraz aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie, musi być odpowiednio wyposażoną do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych. W wyjątkowej sytuacji, gdy opiekun zwierzęcia zgłosi taką potrzebę, ZLZ może świadczyć swoje usługi poza swoją siedzibą.

Zgodnie z powyższym uznaje się, że wolą ustawodawcy było świadczenie usług weterynaryjnych stacjonarnie w przystosowanych do tego warunkach m.in. specjalnie wyposażonych pomieszczeniach.

Pełna treść stanowiska dostępna pod linkiem

Źródło: STANOWISKO PREZYDIUM KRL-W W SPRAWIE TZW. TELEMEDYCYNY

Czytaj także: Oświadczenie OIE i WVA w sprawie uznania pracy lekarzy weterynarii jako niezbędnej podczas pandemii COVID-19

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.