Szansa na poprawę życia zwierząt i ludzi poprzez równoległe badanie nowotworów i metod leczenia obu gatunków - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Szansa na poprawę życia zwierząt i ludzi poprzez równoległe badanie nowotworów i metod leczenia obu gatunków

badanie nowotworów

Warsztaty na temat onkologii porównawczej, zorganizowane przez OHC podczas Światowego Kongresu Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt WSAVA 2019 w Toronto, zaowocowały publikacją manuskryptu, który podkreśla wartość bliższej współpracy zawodowej między sektorami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi zajmującymi się zdrowiem ludzi i zwierząt w celu przyspieszenia rozwoju metod leczenia nowotworów zarówno u ludzi, jak i psów.

Szansa na poprawę życia zwierząt i ludzi poprzez równoległe badanie nowotworów i metod leczenia obu gatunków
fot. istock

Członek OHC (One Health Committee), dr Chand Khanna z Ethos Veterinary Health i Ethos Discovery, poprowadził warsztaty, których celem jest kontynuacja opracowywania nowej strategii usprawniania leków przeciwnowotworowych z wykorzystaniem podejścia One Health.Czytaj także:
WSAVA podała nową datę Kongresu 2020


Wiele nowotworów występujących u zwierząt towarzyszących dotyka również ludzi, daje to możliwość pracy nad poprawą życia zwierząt i ludzi poprzez równoległe badanie nowotworów i leczenie obu gatunków.

Manuskrypt został opublikowany w Annals of Medicine and Clinical Oncology jako: Delivering Innovation to Oncology Drug Development through Cancer Drug DISCO (Development Incentive Strategy using Comparative Oncology): Perspectives, Gaps and Solutions. Manuskrypt prezentuje nowe aspekty ekonomiczne dotyczące wartości bliższych relacji między sektorami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi w zakresie zdrowia ludzi i zwierząt.

Jak mówi dr KhannaMamy nadzieję, że nasze zalecenia spowodują, że porównawcze badania onkologiczne psa staną się integralną i równoległą częścią rozwoju człowieka i że to posunięcie stworzy możliwości stopniowej interakcji i poprawy ścieżki rozwoju leków onkologicznych dla ludzi, które są coraz bardziej potrzebne.

Dr Michael Lappin, przewodniczący OHC dodaje, że dziedzina onkologii porównawczej jako część rozwoju leków onkologicznych wyróżnia się jako udany przykład podejścia One health w medycynie, a nowy manuskrypt przedstawia zniuansowana i nowatorską strategię, która ma zapewnić możliwości praktycznego zastosowania.Źródło: WSAVA – supported oncology manuscript highlights the benefits to humans and dogs of collaboration between the pharmaceutical and biotech industries

Czytaj także: Przeczytaj raport FEDIAF o zwierzętach domowych

badanie nowotworów

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.