Profilaktyka stomatologiczna u kotów

Profilaktyka stomatologiczna u kotów w codziennej praktyce klinicznej

Wnioski

  1. Warunkiem zachowania zdrowotności jamy ustnej kotów są systematyczne oceny stanu klinicznego oraz codzienna profilaktyka stomatologiczna.
  2. Podstawowymi elementami profilaktyki stomatologicznej są działania i procedury zapobiegające powstawaniu oraz usuwające płytkę bakteryjną.
  3. Systematycznie stosowana profilaktyka stomatologiczna pozwala utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i zdrowotność tkanek przyzębia.
  4. Zapobieganie rozwojowi chorób jamy ustnej jest postępowaniem profilaktycznym wielu chorób układowych.

Podsumowanie

Profilaktyka stomatologiczna u kotów to rozległe i wielopłaszczyznowe zagadnienie. Tworzenie w wieloosobowych ZLZ oddzielnych gabinetów stomatologicznych, edukacja całego personelu oraz przygotowanie merytoryczne specjalizujących się tą dyscypliną lekarzy weterynarii gwarantuje właściwe zaopiekowanie się pacjentami. Stomatologia weterynaryjna to dla ZLZ przestrzeń do promocji poprzez dbałość o dobrostan i zdrowie zwierząt, ale także źródło stałych i znaczących przychodów. W ostatnich latach wraz ze zwiększeniem odsetka kotów rodowodowych zaobserwowano występowanie predyspozycji rasowych do określonych zaburzeń, nieprawidłowości i chorób jamy ustnej. Kot stomatologiczny to bardzo często pacjent interdyscyplinarny wymagający zaangażowania i współpracy wielu lekarzy w procesie diagnostycznym i w skutecznej terapii.

Promowania wymaga wprowadzenie do programu planowych wizyt lekarskich dodatkowej kontroli klinicznej i stomatologicznej w okresie od 4. do 6. (7) miesiąca życia kotów (ryc. 1). To w okresie wymiany uzębienia dochodzi do zainicjowania procesów zapalenia dziąseł, które bez opieki profilaktycznej czy farmakologicznego wyleczenia przechodzą w proces zapalenia przewlekłego i są początkiem rozwoju choroby obejmującego kolejne składowe tkanek przyzębia, których następstwem jest ich nieodwracalne uszkodzenie.

Wykorzystanie opisanych w artykule możliwości i ich łączenie w codziennej praktyce przyczynia się do znacznego wydłużenia okresów do przeprowadzania kolejnych zabiegów skalingu zębów w znieczuleniu ogólnym, tym samym jest to postępowanie zalecane i stanowiące ważny element poprawy bezpieczeństwa i dobrostanu kotów.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy