Opieka śród- i pooperacyjna pacjentów z kamicą pęcherza moczowego
Postępowanie chirurgiczne
Postępowanie chirurgiczne przeprowadza się, gdy stwierdza się predysponujące do kamicy moczowej zaburzenia anatomiczne, a farmakologiczne rozpuszczenie kamieni jest niemożliwe lub kamienie są na tyle duże, że próby wypłukania ich z moczem z pęcherza mogą doprowadzić do niedrożności cewki.
Cięcia dokonuje się w linii pośrodkowej, tj. w linii białej od spojenia miednicznego do pępka. Postępowanie to powoduje minimalne krwawienie, lecz dosyć powoli następuje zrost rany pooperacyjnej. Wyodrębnia się pęcherz przez umieszczenie pod nim zwilżonych gazików i zakłada szwy zatopione w jego ścianie, aby ułatwić manipulację. Cięcie pęcherza wykonuje się standardowo w grzbietowej ścianie pęcherza (jak najmniejsze, aby usunąć kamienie), z dala od moczowodów, naczyń krwionośnych i cewki moczowej.
Z pęcherza usuwa się mocz poprzez odessanie lub śródoperacyjną cystotocentezę. Należy wyciągnąć kamienie poprzez płukanie i usuwanie łyżeczkami do pęcherza moczowego.
Niewskazane jest używanie łyżeczek kostnych Volkmanna, gdyż mają one ostry brzeg, który może ranić błonę śluzową pęcherza moczowego. U samic przepłukujemy płynem fizjologicznym szyjkę pęcherza moczowego, a u samców cewkę moczową, aby pozbyć się drobnych kamieni i sprawdzić drożność układu moczowego. W trakcie operacji konieczne jest usunięcie ewentualnych zachyłków, obejrzenie błony śluzowej, a następnie zszycie warstwy śluzowej i mięśniowej pęcherza dwoma warstwami wodoszczelnych szwów ciągłych wywijających.
Szwy często penetrują do światła pęcherza moczowego, jeżeli jego ściana jest cienka. Nie powoduje to wytworzenia nowych kamieni, o ile użyto nici monofilamentowych wchłanialnych. Należy sprawdzić szczelność szwów poprzez wprowadzenie przez cewnik płynu fizjologicznego do światła pęcherza. Kamienie usunięte z pęcherza moczowego wysyła się do laboratorium w celu wykonania ich analizy chemicznej. Pozwala to wybrać odpowiednią dietę i zaplanować dalsze leczenie.
Pomoc technika weterynarii w trakcie zabiegu polega na kontroli parametrów CTO i zapisu EKG (mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca spowodowane hiperkaliemią). Dodatkowo technik weterynarii powinien wszystkie nieprawidłowości występujące podczas operacji zgłaszać lekarzowi weterynarii wykonującemu zabieg.
Technik jest odpowiedzialny za podawanie w trakcie zabiegu leków takich jak:
- środki przeciwkrwotoczne,
- płyny i leki przeciwbólowe.
Lekarz weterynarii może poprosić też o zmniejszenie lub zwiększenie ilości środka podawanego do anestezji wziewnej. O dawce i rodzaju leków decyduje lekarz weterynarii. Technik jest zobowiązany do podawania lekarzowi potrzebnych w trakcie zabiegu narzędzi oraz materiałów takich jak gaziki czy nici, zawsze z zachowaniem zasad aseptyki.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Czynniki zakaźne – zakażenia bakteryjne Zakaźne zapalenie tworzywa racicowego (łac. pododermatitis septica). Choroba wywoływana jest najczęściej przez bakterie ropotwórcze i martwicowe (łac. Trueperella pyogenes, Fusobacterium necrophorum lub Bacteroides melaninogenicus). Bakterie bytują w środowisku, w wilgotnym, zanieczyszczonym podłożu. Urazy, pęknięcia rogu racicowego, uszkodzenia mechaniczne części nośnej i podeszwy, a szczególnie w okolicy linii białej, mogą stanowić […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Piśmiennictwo dr inż. Piotr Nowak Facebook0Tweet0LinkedIn0
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Piśmiennictwo lek. wet. Katarzyna FerenzGabinet weterynaryjny Końskie Zdrowie we Wrocławiu Facebook0Tweet0LinkedIn0
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]