Opieka śród- i pooperacyjna pacjentów z kamicą pęcherza moczowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Opieka śród- i pooperacyjna pacjentów z kamicą pęcherza moczowego

Pielęgnacja cewnika i opieka nad pacjentem z cewnikiem

Cewnik staramy się utrzymać jak najkrócej, tj. jedynie przez okres niezbędny do przeprowadzenia planowanego leczenia. Pozostawienie go długo w drogach moczowych zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Pielęgnując cewnik, technik weterynarii musi stosować się do kilku zasad. Pierwsza z nich to zabezpieczenie cewnika przed wypadnięciem poprzez przyszycie go szwem rzymskim sandałowym do warg sromowych u suk lub do napletka u samców. Zapewnia to pewne i bezpieczne umocowanie cewnika w drogach moczowych.

Cewnik Foleya nie wymaga takiego mocowania, gdyż wypełniony balonik wewnątrz pęcherza moczowego zabezpiecza go przed wypadnięciem. Kolejna zasada to stosowanie zamkniętego systemu odprowadzania moczu, w postaci wężyka i worka jednorazowego użytku. Technik weterynarii powinien kontrolować ilość wydalanego przez zwierzę moczu, co umożliwia podziałka umieszczona na worku. W warunkach fizjologicznych zwierzę powinno wydalać ok. 1-2 ml moczu/kg masy ciała na dobę. Worek na mocz powinien być wymieniany na nowy raz na dobę, aby nie dopuścić do kolonizacji bakterii wewnątrz worka.

Do zadań technika weterynarii należy także utrzymanie czystości skóry w okolicach cewnika. Główne cele pielęgnacyjne w tym zakresie to: skrócenie czasu kontaktu skóry z moczem i potem (czynniki drażniące), opanowanie procesu zapalnego i swędzenia skóry oraz podtrzymanie aktywności psychoruchowej zwierzęcia. Osiągamy to przez regularną toaletę okolic cewnika pielęgnującymi środkami mającymi działanie odżywcze i łagodzące podrażnienia. Należy zapobiegać samouszkodzeniom cewnika przez zwierzę.

Ważne jest zatem skracanie pazurów zwierzęcia przed założeniem cewnika, aby zapobiec drapaniu swędzącej skóry, oraz założenie kołnierza elżbietańskiego, aby nie dopuścić do rozlizywania okolic cewnika. Można też smarować skórę w pobliżu cewnika środkami nawilżającymi, które poprawią elastyczność skóry. Niedopuszczalne jest natomiast zawilgocenie okolicy krocza moczem lub fekaliami.

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.