Możliwości postępowania dietetycznego w praktyce - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Możliwości postępowania dietetycznego w praktyce

Chcielibyśmy zarekomendować zapoznanie się z odpowiedziami, jakie na pytania dotyczące dietoterapii i dietoprofilaktyki udzielili dr. inż. Jackowi Wilczakowi praktykujący lekarze weterynarii: lek. wet. Karolina Malińska i lek. wet. Tomasz Empel z Przychodni Weterynaryjnej DrWet.

Dr inż. Jacek Wilczak: Jak oceniacie Państwo częstotliwość występowania chorób dietozależnych: cukrzycy, niewydolności wątroby i trzustki u psów i kotów? Czy jest to częsty problem?

Lek. wet. Karolina Malińska (DrWet): Myślę, że nie bez powodu wymienił doktor takie jednostki chorobowe. Dodałabym również choroby dermatologiczne – reakcje na pokarm, atopie, halitoza, o którą chyba każdy lekarz jest pytany co najmniej raz w ciągu dyżuru; choroby endokrynologiczne, gastroenterologiczne, wg mnie 90% biegunek w młodych zwierząt poza pasożytami ma związek bezpośrednio z dietą, SIBO-dysbioza jelita cienkiego, refluks żołądkowo-przełykowy, otyłość; kardiologia – niedobór tauryny; nefrologiczne/urologiczne – kamice moczowe, nerkowe, przewlekła niewydolność nerek. Oczywiście są to tylko przykłady chorób. Profilaktyka oczywiście moim zdaniem jest podstawą, dla mnie jedną z form profilaktyki jest pełnowartościowa dieta, zbilansowana dla danego gatunku, wieku, masy ciała.

J.W.: Czyli widzi Pani w przypadku tych chorób zależność związaną ze sposobem żywienia?

K.M. (DrWet): Cukrzyca jest zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, tłuszczy i białek spowodowanym brakiem insuliny, opornością na nią bądź amyloidozą wysp trzustkowych. Typ II (insulinoniezależny) występuje najczęściej u kotów, jest spowodowany niedostatecznym bądź opóźnionym wydzielaniem insuliny w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Mięśnie, tkanka tłuszczowa oraz wątroba nie są w stanie wykorzystywać węglowodanów, tłuszczów i białek. Zaburzone wykorzystanie glukozy i ciągła glukoneogeneza prowadzą do hiperglikemii.

W następstwie pojawiają się: cukromocz, wielomocz, utrata masy ciała. Mobilizacja kwasów tłuszczowych powoduje stłuszczenie wątroby oraz powstanie ciał ketonowych. Badania jasno pokazały, że podanie kotu karmy mokrej o znacznie zmniejszonej zawartości węglowodanów bądź w ogóle ich niezawierających powoduje remisję cukrzycy u kotów w 70-95%. W przypadku chorób wątroby dieta zależy oczywiście od jednostki chorobowej. Inna jest w przypadku np. encefalopatii, a inna w przewlekłym zapaleniu.

Bądźmy bardziej optymistyczni i wyprzedźmy ten zły scenariusz, omawiając proces przewlekły. Jest to postępujące zapalenie, przebudowujące narząd, z ogniskami regeneracji, zwłóknieniem prowadzącym ostatecznie do marskości. Jest bardzo dużo czynników prowadzących do uszkodzenia wątroby.

Na początku możemy mieć do czynienia z czynnikami zakaźnymi, toksycznymi czy lekami, jednak w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie ustalić przyczyny. Uszkodzenie oksydacyjne stanowi ważny patomechanizm uszkodzenia błon i organelli komórkowych. Na początku zapaleniem zajęty jest obszar strefy 1 – zrazików wątrobowych – wokół żyły wrotnej, przy wielu postaciach idiopatycznego zapalenia. Zmiany w strefie 3 powstają często na tle wtórnej hepatopatii przebiegającej ze spichrzeniem Cu, NLPZ, innych toksyn, a także niedokrwienia/niedotlenienia narządu.

Odpowiednia ilość kalorii, przeciwutleniaczy i białka nie doprowadza do katabolizmu i utrzymuje masę mięśniowa, zmniejszając hiperamonemię. Białko ograniczamy tylko wtedy, gdy występuje encefalopatia, albo przy kamicy moczanowo-amonowej.

W przypadku encefalopatii unikamy u psów białka z ryb i czerwonego mięsa. Zwiększamy częstotliwość podawanych posiłków, a tym samym ich przyswajalność. Ograniczamy sód, gdy występuje wodobrzusze i znaczna hipoalbuminemia. Należy włączyć tiaminę, aby zapobiec encefalopatii. Rzadko musimy ograniczyć ilość tłuszczu w diecie. Żywienie pozajelitowe wprowadzamy, aby ograniczyć katabolizm przy braku apetytu powyżej 7 dni, przy krótkotrwałym braku łaknienia możemy połączyć oba modele żywienia.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.