Koty coraz popularniejsze w Unii Europejskiej i w Europie - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Koty coraz popularniejsze w Unii Europejskiej i w Europie

FEDIAF Facts and Figures 2020
fot. istock
Według raportu FEDIAF Facts and Figures 2020 to właśnie koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi w Europie. Najwięcej kotów jest w Rosji, następnie w Niemczech i Francji, a Polska plasuje się w tym rankingu na 4. miejscu!

Raport wykazał, że w Polsce jest aż 6 800 000 kotów. Średnio gospodarstw domowych w Polsce, które posiadają przynajmniej jednego psa lub kota, jest dokładnie po 42%. Mimo że popularność kotów rośnie, to nad Wisłą wciąż przeważają posiadacze psów.

W całej Europie liczba kotów znacznie wzrosła od 2010 roku. W 2020 roku samą Unię Europejską zamieszkiwała tak duża ich populacja, że stały się one najbardziej preferowanymi zwierzętami domowymi, choć nie jest to tak widoczne jak w przypadku psów ze względu na fakt, iż często koty są zwierzętami niewychodzącymi. Rok 2020 był rokiem pod znakiem pandemii COVID-19 i lockdownu, przez który ludzie masowo zaczęli przygarniać zwierzęta do swoich domów. W związku z tym wzrosły zarówno potrzeby związane z zakupem akcesoriów i karm dla zwierząt, jak i te obejmujące wizyty w klinikach weterynaryjnych.

Według raportu w 2020 roku w 88 milionach gospodarstw domowych były zwierzęta domowe (38%), w tym psy, koty, ptaki, gady, ryby i małe ssaki. Na świecie istnieje około 110 milionów kotów i 90 milionów psów. Roczna sprzedaż produktów żywnościowych dla zwierząt domowych to obrót rzędu 21,8 mld, roczna stopa wzrostu przemysłu karmy dla zwierząt domowych to 2,8%. Roczna sprzedaż produktów karmy dla zwierząt domowych – 8,5 mln ton. Powiązane usługi i produkty – 21,2 mld.

Źródło: FEDIAF Facts and Figures 2020

Czytaj także: Śmiertelny koci nowotwór doczekał się nowej możliwości leczenia

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.