Farmakoterapia bólu neuropatycznego u psów i kotów
Leki przeciwdepresyjne
Stosując inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, uniemożliwiamy ponowne wprowadzenie tych substancji do przestrzeni presynaptycznej, a w konsekwencji zwiększamy ich stężenie w przestrzeni postsynaptycznej i wydłużamy czas aktywacji zstępujących szlaków hamujących ból. Ostatecznie przekłada się to na ograniczenie nadmiernej aktywności neuronalnej i uśmierzenie bólu.
Amitryptylina
Jest lekiem pierwszej linii leczeniu bólu neuropatycznego u ludzi. W weterynarii wciąż nie ma dużej ilości badań potwierdzających jej skuteczność. Istnieją doniesienia, że amitryptylina z powodzeniem może być stosowana u kotów z idiopatycznym (śródmiąższowym) zapaleniem pęcherza moczowego (FIC) w dawce 10 mg/dzień (29). Efektywne działanie leku w leczeniu bólu neuropatycznego związanego z bólem nowotworowym (kostniakomięsak) zaobserwowano, stosując dawkę 1 mg/kg m.c. w podaniu co 12 godzin u psa (31). Konieczne są jednak dalsze badania w tym kierunku. Istnieją doniesienia wspierające zasadność stosowania wyższych dawek leku u psów (3-4 mg/kg m.c. 2x dziennie) w celu osiągnięcia terapeutycznego stężenia leku w osoczu (30). Bezpieczne dawkowanie leku według dzisiejszych badań wynosi 1-4 mg/kg m.c. 1-2x dziennie u psów i kotów z zaleceniem stosowania niższych dawek i ich stopniowego zwiększania w celu uniknięcia efektów niepożądanych (32).
W związku z częstym pojawianiem się senności na początku stosowania leku zasadne jest podawanie amitryptyliny na noc i dalsze, stopniowe zwiększanie dawki lub dokładanie dawki porannej. Inne efekty niepożądane, które są sygnałem do redukcji dawki leku, to problemy z oddaniem kału i moczu, zaburzenia równowagi oraz omdlenia. Należy także pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności w łączeniu amitryptyliny z lekami wpływającymi na metabolizm i zwrotny wychwyt serotoniny. Dotyczy to głównie tramadolu i inhibitorów MAO (monoaminooksydazy).
Opioidowe leki przeciwbólowe
W badaniach klinicznych u ludzi z podwójnie ślepą próbą wykazano, że opioidowe leki przeciwbólowe w leczeniu bólu neuropatycznego wykazują podobną skuteczność jak gabapentyna oraz TLPD. Jednak niektóre leki opioidowe posiadają dodatkowe właściwości, które czynią je atrakcyjną komponentą jako leki II i III linii w schematach leczenia. W medycynie weterynaryjnej są to przede wszystkim:
- tramadol,
- buprenorfina (efekt przeciwhiperalgetyczny),
- metadon (oprócz komponentu opioidowego lek powoduje blokowanie receptorów NMDA i zwiększa poziom noradrenaliny i serotoniny).
Wprowadzając do schematu leczenia bólu inne opioidy, należy zwrócić uwagę na istotny problem związany ze zjawiskiem hiperalgezji opioidowej opisywany u ludzi. Charakteryzuje się on stałym zwiększaniem siły działania bodźca bólowego i obniżaniem progu bólu wprost proporcjonalnie do zwiększania dawki opioidu. Zjawisko to zostało opisane m.in. dla fentanylu stosowanego w systemie transdermalnym (35) i remifentanylu stosowanego we wlewie ciągłym (36).
Tramadol
Może być traktowany jako słaby opioid, stosowany do leczenia bólu neuropatycznego o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu. Jego działanie obejmuje blokowanie zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny oraz słabe powinowactwo do receptora opioidowego µ. W ostatnich latach pojawiło się wiele kontrowersji związanych ze stosowaniem tramadolu u psów z racji nieprzewidywalnej farmakokinetyki i sprzecznych informacji w kwestii efektywnych dawek i uzyskania stabilnego, terapeutycznego stężenia leku w osoczu (33). Standardowe dawkowanie tramadolu u psów obejmuje zakres dawek 2-4 mg/kg m.c co 8-12 godzin p.o., jednak pojawiły się badania sugerujące stosowanie leku w dawce 2,5-5 mg/kg m.c p.o. co 4-6 godzin w celu utrzymania terapeutycznego poziomu metabolitu M1 w osoczu psów, który odpowiada za efektywną analgezję w bólu ostrym (37). Dawkowanie tramadolu u kotów w bólu towarzyszącym osteoarthritis to 3 mg/kg m.c. co 12 godzin (38) oraz 2 mg/kg m.c. 2x dziennie w monoterapii u kotów geriatrycznych(39).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Czynniki zakaźne – zakażenia bakteryjne Zakaźne zapalenie tworzywa racicowego (łac. pododermatitis septica). Choroba wywoływana jest najczęściej przez bakterie ropotwórcze i martwicowe (łac. Trueperella pyogenes, Fusobacterium necrophorum lub Bacteroides melaninogenicus). Bakterie bytują w środowisku, w wilgotnym, zanieczyszczonym podłożu. Urazy, pęknięcia rogu racicowego, uszkodzenia mechaniczne części nośnej i podeszwy, a szczególnie w okolicy linii białej, mogą stanowić […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Piśmiennictwo dr inż. Piotr Nowak Facebook0Tweet0LinkedIn0
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Piśmiennictwo lek. wet. Katarzyna FerenzGabinet weterynaryjny Końskie Zdrowie we Wrocławiu Facebook0Tweet0LinkedIn0
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]