Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne

Do wykwitów pierwotnych zaliczamy natomiast plamki rumieniowe, grudki i płytki (2). Plamki rumieniowe będące następstwem stanu zapalnego skóry towarzyszą wielu różnym chorobom, natomiast obecność grudek najczęściej wskazuje na prosówkowe zapalenie skóry, a płytek – na zespół eozynofilowy. Wykwity pierwotne w obrębie obszarów wyłysień występują w przypadku chorób alergicznych, lecz nie obserwuje się ich w dermatozach psychogennych (6, 7, 10). W przypadku wyłysień paranowotworowych cechą charakterystyczną jest natomiast gładka i błyszcząca skóra w obszarze ubytku włosa i dający się łatwo epilować włos na granicy zmiany.

Należy pamiętać, że koty są gatunkiem, u którego różne choroby zarówno tła alergicznego, jak i infekcyjnego mogą manifestować się w postaci czterech fenotypów zmian skórnych. Co więcej, konkretna jednostka chorobowa u różnych osobników lub nawet u tego samego kota, ale w różnych okresach jego życia, może przebiegać w odmiennych postaciach klinicznych.

U kotów w zależności od dominującego objawu klinicznego wyróżnia się cztery zasadnicze zespoły chorobowe:
  1. intensywny świąd skóry głowy i szyi,
  2. symetryczne wyłysienia,
  3. prosówkowe zapalenie skóry,
  4. zespół eozynofilowy.

Każdy z wymienionych fenotypów może występować zarówno w przebiegu APZS, FASS, jak i FFA, zatem w trakcie badania klinicznego należy zwrócić uwagę na to, czy świądowi towarzyszy dodatkowo któryś z wymienionych wyżej fenotypów (5-7).

Jeżeli u pacjenta podejrzewa się skórny syndrom atopowy, to należy posłużyć się kryteriami diagnostycznymi przedstawionymi w tab. 3 (7).

WWP_9_21_dermatologia_zaneta_listowska_SWIAD_SKORY_U_KOTOW_TAB_3
Tab. 3. Aktualne kryteria diagnostyczne skórnego syndromu atopowego kotów (FASS)

W trakcie badania dermatologicznego warto posługiwać się gotowym diagramem, na którym można dokładnie zaznaczyć lokalizację zaobserwowanych zmian skórnych, co ułatwi monitorowanie ustępowania zmian lub ich progresję w trakcie wizyt kontrolnych.

W przypadku zmian lokalizujących się w obrębie głowy trzeba pamiętać o wykonaniu badania otoskopowego, aby móc wykluczyć pasożytnicze i infekcyjne choroby kanału słuchowego.

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy