Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne

Współistniejące objawy i uprzednio przebyte choroby

U kotów, u których występują lub występowały w przeszłości objawy związane z przewodem pokarmowym (luźne stolce, biegunki, wymioty), z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać alergię pokarmową. Współwystępujące choroby dolnych dróg oddechowych, np. astma, mogą z kolei sugerować alergię na czynniki środowiskowe, podczas gdy uprzednio przebyte zapalenie górnych dróg oddechowych z towarzyszącymi mu nadżerkami i owrzodzeniami w obrębie twarzy może wskazywać na tło wirusowe obecnego problemu (2).

Leki

Szczegółowa historia leczenia w okresie poprzedzającym pojawienie się objawów jest kluczowa z uwagi na fakt, że niektóre substancje mogą wywoływać skórne reakcje polekowe. Dlatego też istotne jest ustalenie, czy obecne objawy pojawiły się podczas lub po stosowaniu jakiegoś leku.

Kontaktowe zapalenie skóry u kotów może rozwinąć się w następstwie miejscowego stosowania preparatów zawierających chlorheksydynę, neomycynę lub klotrimazol. Niektóre składniki szamponów, takie jak: nadtlenek benzoilu, dwusiarczek selenu, dziegieć oraz jodofory (kompleksowe związki jodu z substancjami powierzchniowo czynnymi, np. jodopowidon), są silnie drażniące dla kotów i nie powinny być używane do kąpieli tego gatunku. Z tego względu w zestawie pytań należy uwzględnić także kwestię kąpieli zwierzęcia i rodzaju użytego do tego celu szamponu.

Nie należy zapomnieć o pytaniu dotyczącym stosowanych w ostatnim czasie antybiotyków oraz środków przeciwpchelnych, gdyż substancje takie jak cefaleksyna, fipronil, S-metopren czy też piriproxyfen w przypadku kotów mogą indukować rozwój pęcherzycy liściastej (2, 10).

Jeżeli zwierzę było wcześniej leczone, to kluczową informacją jest to, czy po podaniu glikokortykosteroidów zaobserwowano znaczącą poprawę. W przypadku FASS i APZS podanie tych leków powoduje ustąpienie świądu, podczas gdy u kotów cierpiących na FFA lub inwazję świerzbowca nie obserwuje się zmiany w nasileniu objawów lub poprawa jest nieznaczna.

Żywienie

Kolejną ważną kwestią jest to, czy w czasie bezpośrednio poprzedzającym pojawienie się świądu nie doszło do zmiany żywienia zwierzęcia lub wprowadzenia do diety nowego składnika. Jeżeli objawy pojawiły się po zmianie karmy lub podaniu nowego przysmaku, to z dużym prawdopodobieństwem u kota występuje alergia pokarmowa.

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy