Brexit — nowe zasady podróżowania zwierząt domowych - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Brexit — nowe zasady podróżowania zwierząt domowych

Zakończył się okres przejściowy związany z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, dzięki czemu Wielka Brytania jest od tej pory Państwem trzecim, które nie należy do UE. Na początku roku zostały wprowadzone nowe zasady dotyczące podróżowania zwierząt domowych, w tym konieczność wyrobienia im nowych paszportów, gdyż dotychczasowe straciły ważność.

brexit
fot. thinkstock

Irlandia Północna na tę chwilę utrzyma dotychczasowe zasady handlu wewnątrzunijnego oraz zasady podróżowania zwierząt domowych, jednak ostrzega się przed utrudnieniami związanymi z podjęciem procedur kontrolnych na granicy Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii.

W niezmienionej formie pozostają następujące zasady dotyczące przemieszczania się psów, kotów i fretek z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii:

*Źródło: Zasady przemieszczania zwierząt domowych towarzyszących podróżnym BREXIT

Od 1 stycznia 2021 r. paszporty zwierząt domowych przestają być ważne. Unia Europejska uzgodniła, że Wielka Brytania powinna otrzymać status wymienionego w części 2 załącznika II do rozporządzenia 577/2013/UE., co umożliwi zwierzętom domowym podróżowanie w obrębie jej granic, pod warunkiem że właściciele otrzymają świadectwo zdrowia zwierząt (AHC). AHC potwierdza, że zwierzę zostało zachipowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Nowe zaświadczenie od lekarza weterynarii wymagane jest za każdym razem, gdy opiekun zamierza podróżować ze swoim zwierzęciem i ma czas do 10 dni przed podróżą by je uzyskać. Dokument ten jest ważny przez 4 miesiące i obowiązuje w przypadku: jednorazowej podróży do UE, kontynuacji podróży w obrębie Unii Europejskiej i ponowny wjazd na teren Wielkiej Brytanii.

Główny Inspektorat Weterynarii sugeruje również, że zasady te ciągle mogą ulegać kolejnym zmianom, dlatego polecają by śledzić informacje publikowane przez np. https://www.gov.uk/guidance/pet-travel-to-and-from-great-britain

Więcej informacji na temat przemieszczania się zwierząt towarzyszących między UE i Wielką Brytanią na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Przemieszczanie-zwierzat-domowych-z-Wielkiej-Brytanii-do-Unii-Europejskiej/idn:1548 oraz na: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/brexitŹródło:
Traveling with Pets from the UK to the EU

Czytaj także: Brexit: Podróżowanie zwierząt do UE od 1 stycznia 2021 r.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.