Brexit: Podróżowanie zwierząt do UE od 1 stycznia 2021 r. - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Brexit: Podróżowanie zwierząt do UE od 1 stycznia 2021 r.

Brexit: Podróżowanie zwierząt do UE od 1 stycznia 2021 r.
fot. istock

Po zakończeniu okresu przejściowego związanego z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, wymogi unijnego systemu Pet Travel Scheme (PETS) mogą ulec zmianie. Od 1 stycznia osoby, które chcą podróżować ze swoim zwierzęciem domowym z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, mogą być zmuszone do poczynienia przygotowań do podróży na co najmniej cztery miesiące przed datą wyjazdu.

Może Cię zainteresować: BREXIT a przemieszczanie zwierząt domowych

Defra zaczęła przypominać właścicielom zwierząt domowych o konieczności skontaktowania się z lekarzem weterynarii w celu omówienia wymogów, w tym wszelkich niezbędnych dokumentów i szczepień, przed planowaną podróżą. Osobom, które chcą podróżować ze swoim zwierzęciem domowym z Wielkiej Brytanii do UE po 1 stycznia 2021 r. zaleca się omówienie planów podróży z lekarzem weterynarii najpóźniej do 1 września. W rezultacie lekarze weterynarii mogą zaobserwować w swoich klinikach wzrost liczby zapytań o podróżowanie ze strony właścicieli zwierząt.

W okresie przejściowym właściciele zwierząt wciąż mają możliwość dalszego podróżowania ze swoimi zwierzętami z pomocą paszportu dla zwierząt domowych. Rząd Wielkiej Brytanii współpracuje z Komisją Europejską w celu wprowadzenia podobnych rozwiązań dotyczących podróżowania zwierząt towarzyszących między Wielką Brytanią a Unią Europejską od 1 stycznia 2021 roku. Jeśli jednak nie uda się osiągnąć porozumienia, mogą pojawić się nowe wymogi dla osób podróżujących ze swoim zwierzęciem z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej.

Właścicieli zwierząt zachęca się do zapoznania się z najnowszymi zaleceniami rządu dotyczącymi podróżowania z Wielkiej Brytanii do UE ze swoimi zwierzętami towarzyszącymi po zakończeniu okresu przejściowego związanego z Brexitem.

Od 1 stycznia 2021 r. nie nastąpi żadna zmiana w obecnych przepisach dotyczących zdrowia zwierząt towarzyszących wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do UE. Najnowsze zalecenia dla właścicieli zwierząt chcących wjechać do Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronie gov.uk.

Zachęcamy również do zapoznania się z zaleceniami BSAVA dotyczącycmi podróżowania zwierząt.Źródło: Brexit: Pet Travel to the EU from 1st January 2021

Czytaj także: Podróżowanie z psem i kotem – współpraca opiekunów z lekarzami weterynarii

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.