Kolejny krok w sprawie opracowania szczepionki przeciw boreliozie
Borelioza jest najczęściej diagnozowaną infekcją odkleszczową występującą u ludzi i zwierząt na półkuli północnej. Na transmisję tej choroby z kleszcza na gospodarza mają wpływ m.in.: długość faz rozwojowych pajęczaków, warunki klimatyczne, czas utrzymywania się kleszcza na powierzchni ciała żywiciela lub gatunek gospodarza.
Od lat badacze skupiają się na opracowaniu skutecznej szczepionki przeciw tej chorobie. Próby uzyskania szczepionki opierały się na białku OspA czy OspC (biała powierzchniowe bakterii Borrelia). Od pewnego czasu sugeruje się, że lepsze do wykorzystania w szczepionce będzie biało CspZ, które podczas zakażenia jest wytwarzane w dużych ilościach i pozwala bakterii uniknąć wykrycia przez układ odpornościowy zainfekowanego, jednakże jego naturalna forma nie wywołuje odpowiedzi immunologicznej w organizmie gospodarza.
Na łamach czasopisma „Nature Communications” zespół badaczy opisał swoje nowe odkrycie – genetyczna modyfikacja białka CspZ może długotrwale chronić przed zakażeniem boreliozą, a ponadto, taka szczepionka może nie wymagać dużej liczby dawek przypominających.
Próby użycia szczepionki opartej na białku CspZ (CspZ-YA) u myszy okazały się sukcesem. Zespół naukowców planuje teraz przeprowadzenie badań na ludziach.
Źródła: https://www.infowet.pl/farmacja_i_gabinet/210/nawet_niedoskonala_szczepionka_jest_lepsza_niz_jej_brak_nadzieja_w_walce_z_borelioza,2604.html, https://www.nature.com/articles/s41467-025-58182-x, https://vetkompleksowo.pl/kategorie-tematyczne/choroby-zakazne/borelioza-psow-choroba-nie-do-konca-poznana/