Zaburzenia mineralne i metaboliczne a zaleganie porodowe krów mlecznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia mineralne i metaboliczne a zaleganie porodowe krów mlecznych

To, czy doszło do wystarczającego zakwaszenia u krów, należy sprawdzić, pobierając od kilku krów mocz na kilka dni przed planowanym porodem i oznaczyć pH, które powinno wynosić 6,2-6,8. Jeśli pH jest wyższe, szczególnie gdy zbliża się do 8,0, ta strategia nie zabezpiecza przed powstaniem hipokalcemii po porodzie.

Innym popularnym sposobem zapobiegania hipokalcemii poporodowej jest stosowanie uderzeniowych dawek witaminy D3 w okresie zasuszenia, a także zapewnienie dostępności tej witaminy w trakcie laktacji. Strategia ta nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ znaczne ilości witaminy D3 (nawet 10 mln j.m.) powodują przerzutowe zwapnienie mięśni. Być może w przyszłości będą dostępne preparaty zawierające związki aktywnej formy witaminy D3. Takim rozwiązaniem może być ekstrakt z liści Solanum glaucophyllum z Ameryki Południowej. Jedna dawka (tj. bolus) podana krowom zwiększała u nich stężenie wapnia i fosforu nawet do 9 dni, więc potencjalnie może zapobiegać hipokalcemii (1). Póki co preparat nie jest dopuszczony jeszcze do komercyjnego użycia.

Na stymulowanie wysokiej aktywności mechanizmów mobilizacji wapnia z kości może wpływać korzystnie niska podaż wapnia w dawce pokarmowej na poziomie poniżej 20-22 g (w zależności od wielkości krowy) dziennie w okresie zasuszenia. W praktyce jest to trudne do osiągnięcia, dlatego niektóre fermy stosują substancje ograniczające dostępność wapnia z pokarmu (zeolity, oleje). Od kilku lat istnieją na rynku specjalne mieszanki paszowe dla krów przed wycieleniem, zawierające zmodyfikowane otręby ryżowe (CalFix), które są w stanie skutecznie związać część wapnia i ograniczyć jego absorpcję z przewodu pokarmowego.

Niezależnie od metod zapobiegania hipokalcemii stosowanych w zasuszeniu ryzyko wystąpienia jej ostrej formy po porodzie można istotnie ograniczyć przez doustne podanie soli wapniowych (głównie chlorku wapnia). Istnieje duża oferta żeli, past zawierających zwykle ok. 50 g wapnia w łatwo dostępnej formie, które można stosować profilaktycznie, przy podejrzeniu ryzyka rozwoju hipokalcemii. Negatywnym aspektem tego sposobu jest efekt drażniący błony śluzowe i konieczność podawania „na siłę”. Ten sposób jest jednak wskazany w połączeniu z prekursorami glukozy i lekami pobudzającymi aktywność przewodu pokarmowego, kiedy z powodu pogorszonego stanu ogólnego krowa ma ograniczony apetyt. Spadku apetytu zagrażającego pogłębieniem negatywnego bilansu energii i ketozą (13), ale też hipomagnezemii z wtórną hipokalcemią i hipofosfatemii, można spodziewać się szczególnie u krów o wysokiej kondycji przed porodem (BCS ≥ 3,75).

Podsumowanie

Podsumowując, warto zwrócić uwagę, że ryzyko wczesnego zalegania krowy po porodzie może pojawić się jako wypadkowa szeregu zaburzeń mineralnych i metabolicznych, często związanych z obniżeniem stężenia wapnia, które ogniskują się w momencie rozpoczęcia laktacji. Jednak geneza tych zaburzeń może pojawiać się jeszcze w okresie zasuszenia i zależy od szeregu interakcji między składnikami pokarmowymi. Skuteczne zapobieganie zaleganiu porodowemu wymaga więc monitorowania zmian stężenia tych minerałów i parametrów metabolicznych, które bezpośrednio lub pośrednio mogą powodować niezdolność krowy do utrzymania pozycji stojącej.

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.