Torbiele jajnikowe – typy torbieli i ich pochodzenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Torbiele jajnikowe – typy torbieli i ich pochodzenie

Wyniki tych pionierskich badań wydają się bardzo ważne w odniesieniu do etiopatogenezy procesów chorobowych rozwijających się w jajnikach. W związku z tym przy rozważaniu przyczyn rozwoju chorób jajników wskazane jest zwrócenie uwagi na znaczenie funkcji komórek sieci jajnika w zachowaniu także prawidłowej funkcji gonady. Mimo że struktura sieci jajników u ssaków jest poznana od dawna, bardzo mało wiadomo o współdziałaniu komórek sieci jajnika z innymi komórkami gonady. Wyniki obserwacji własnych dotyczące zachowania się komórek sieci jajników krów chorych na adenomiozę/endometriozę wykazały, że w obecności pierwotnej endokrynopatii u krowy mlecznej komórki te mogą ulegać różnego typu zmianom patologicznym, włącznie z wystąpieniem złośliwej metaplazji nowotworowej (7).

Cytowane wyniki badań są wynikiem obserwacji przeprowadzonych na określonej populacji krów, lecz nie pozwalają one na wyciągnięcie wniosków odnośnie dynamiki rozwoju zmian chorobowych zachodzących w komórkach sieci jajnika. Odpowiedź na to pytanie można uzyskać wyłącznie po wykonaniu u krów badań eksperymentalnych. Dodatkową trudnością poznania procesów chorobowych w sieci jajników jest niemożność oceny tej struktury w warunkach przyżyciowych. Fakt ten jest bezpośrednią przyczyną znikomej wiedzy o fizjologii i patologii tej struktury jajnika. Na przykład nie jest bliżej poznany mechanizm zachowania równowagi komórkowej, zarówno w obrębie komórek nabłonka jajnikowego, jak i sieci jajnika.

Czy komórki nabłonkowe gonady, mające także zdolności wydzielnicze, ulegają apoptozie i w ten sposób, po ustaniu działania bodźca/-ów chorobotwórczych, ich funkcja wraca do normy? Także nie wiadomo, czy uszkodzone komórki sieci mogą wrócić do pierwotnej, prawidłowej funkcji (restitutio ad integrum). Jeśli założyć, że pierwotne uszkodzenie komórek sieci jest nieodwracalne – to może to mieć swoje odbicie w postaci rozwoju trwałego zaburzenia procesu oo/follikulogenezy w jajniku. Hipoteza ta nasuwa się w op...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy