Torbiele jajnikowe – typy torbieli i ich pochodzenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Torbiele jajnikowe – typy torbieli i ich pochodzenie

Torbiele jajnikowe należą do najczęściej diagnozowanych zmian chorobowych w jajnikach. Szczególnie należy pokreślić znaczenie występowania torbieli jajnikowych w patologii rozrodu u bydła. W chorobach jajników torbiele należą do najwcześniej poznanych zmian patologicznych. I tak pierwsze doniesienia o występowaniu torbieli w jajnikach krów opisał Gasser w 1842 roku, a Duner wykazał związek tych zmian chorobowych z zaburzeniami w rozrodzie u bydła (1).

Współcześnie torbiele jajnikowe stanowią nadal poważny problem w hodowli bydła, gdyż choroba ta jest związana z występowaniem poważnych strat ekonomicznych (2). Torbiele jajnikowe można z łatwością diagnozować w badaniu przyżyciowym gonady. Z obserwacji klinicznych wiadomo, że torbiele jajnikowe najczęściej występują u wysokowydajnych krów mlecznych (3,4). Czy jednak wyniki badań klinicznych dają precyzyjną odpowiedź dotyczącą pochodzenia danej torbieli? W badaniu klinicznym można stwierdzić obecność torbieli, ich rozmiary, a także ich lokalizację. Natomiast określenie typu torbieli na podstawie stosowanych metod badawczych może być błędne.

Wynika to z faktu, że torbiele w jajnikach mogą rozwijać się jako efekt uszkodzenia komórek należących do różnych struktur gonady, co stanowi trudność w postawieniu prawidłowego rozpoznania. Jakkolwiek etiopatogeneza powstawania torbieli jest związana z zaburzeniami w stymulacji hormonalnej komórek jajnika, to pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi związanych z możliwością efektywnego leczenia tego typu zmian patologicznych, właśnie z powodu różnorodności struktury komórkowej torbieli. Wyniki terapii krów z torbielami jajnikowymi wskazują (5), że tylko pewien procent leczonych zwierząt odzyskuje zdolność do rozrodu. Pozostaje grupa zwierząt, która nie reaguje pozytywnym efektem terapeutycznym na powszechnie stosowane metody leczenia torbieli jajnikowych.

W niniejszej pracy zostanie przedstawiona analiza występowania różnych typów zmian patologicznych w jajnikach krów m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy