Stop mastitom! Selektywne zasuszenie – wnioski i obserwacje po wprowadzeniu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Selektywne zasuszenie – wnioski i obserwacje po wprowadzeniu

Przez wielu ludzi zasuszenie jest uważane za koniec laktacji i okres, który jest bezproduktywny i mało istotny. Nic bardziej mylnego, właściwe przeprowadzenie wysokowydajnej krowy mlecznej przez ten czas gwarantuje sukces w kolejnej laktacji. Dla zdrowia gruczołu wymieniowego jest to moment kluczowy. To właśnie w trakcie zasuszenia zachodzą zmiany, które sprawiają, że staje się on bardziej podatny na wniknięcie bakterii oraz na rozwój zakażenia.

Terapia antybiotykowa w zasuszeniu była kamieniem milowym w zarządzaniu i kontroli zapaleń wymienia w ostatnich sześciu dekadach (Bradley 2002). Wraz z pozostałymi elementami pięciopunktowego planu kontroli mastitis doprowadziła do znaczącego postępu w zwalczaniu zapaleń wymienia u krów mlecznych. Główna korzyść polega na ograniczeniu występowania tak zwanych Major Pathogens, czyli gronkowca złocistego oraz Streptococcus agalactiae. Jednocześnie coraz większego znaczenia zaczęły nabierać zapalenia wymienia na tle bakterii środowiskowych, takich jak Strep. uberis oraz bakterii z rodziny Enterobactriacae. Obecnie, w większość dobrze zarządzanych stad, to one stanowią główną przyczynę mastitis. Zmieniająca się sytuacja etiologiczna zmusza nas, lekarzy praktyków, do zmiany spojrzenia na terapię w zasuszeniu. Rosnący problem antybiotykooprności każe zastanowić się, czy dywanowe podawanie chemioterapeutyków, także zwierzętom zdrowym, jest właściwe i uzasadnione.

Okres zasuszenia

Przez wielu ludzi zasuszenie jest uważane za koniec laktacji i okres, który jest bezproduktywny i mało istotny. Nic bardziej mylnego, właściwe przeprowadzenie wysokowydajnej krowy mlecznej przez ten czas gwarantuje sukces w kolejnej laktacji. Dla zdrowia gruczołu wymieniowego jest to moment kluczowy. To właśnie w trakcie zasuszenia zachodzą zmiany, które sprawiają, że staje się on bardziej podatny na wniknięcie bakterii oraz na rozwój zakażenia. Odsetek nowych infekcji w czasie zasuszenia jest różny, waha się pomiędzy 10% a 17% zakażonych ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2550 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.