Nowe koncepcje i techniki w leczeniu ochwatu – patomechanizm

Nowe koncepcje i techniki w leczeniu ochwatu – patomechanizm

Co dokładnie boli w ochwacie?

Ogromny ból, jaki niesie ze sobą ochwat, jest głównym powodem decyzji o eutanazji koni w wyniku tej choroby. Kulawizna i ból kopyta (lub kopyt) są często pierwszymi objawami klinicznymi wskazującymi na ochwat. Koń w ochwacie często (chociaż nie zawsze) przyjmuje bardzo charakterystyczną postawę, próbując odciążyć przednią część podeszwy oraz zmniejszyć napięcie w obrębie jednostki ścięgnowo-mięśniowej zginacza głębokiego palców.

Choć widząc skalę zniszczeń w obrębie puszki kopytowej następujących w wyniku ochwatu, można stwierdzić, że takiego konia z pewnością boli w kopycie wszystko, dwa lata temu przeprowadzono badanie, które rzuca na ten problem nowe światło (19).

Badanie miało na celu wskazanie potencjalnej metody zapobiegania przemieszczeniu kości kopytowej na skutek ochwatu. Jednocześnie wykazano, czy zablokowanie mechanizmu kopyta będzie miało wpływ na krążenie w obrębie kopyta. Kości kopytowe przednich kończyn 12 zdrowych koni użytych w badaniu ustabilizowano względem puszki kopytowej na sztywno, za pomocą blaszek i wkrętów umieszczonych w przedniej ścianie i w kości kopytowej (mechanizmu kopyta nie da się w wystarczającym stopniu zablokować podkową, gipsem ani innym narzędziem zaaplikowanym z zewnątrz). Konie dobrze zniosły ingerencję i 10/12 koni nie wykazywało kulawizny w kłusie po 8 dniach od zabiegu. Po 8 dniach zwierzęta poddano eutanazji i pobrano wycinki z ich kopyt. Ku zdziwieniu naukowców prowadzących badanie we wszystkich pobranych wycinkach stwierdzono zaawansowane zmiany ochwatowe w przedniej części kopyta: dezorganizację komórek naskórka, wydłużenie listewek drugorzędowych, oddzielenie błony podstawnej oraz dowody zaawansowanej apoptozy. Pomimo tego konie nie wykazywały żadnych objawów ochwatu. Ponieważ ustabilizowane wkrętami kości kopytowe nie mogły przemieścić się w dół, nie wywierały nacisku na naczynia krwionośne i tworzywo podeszwy (19).

Na podstawie tych obserwacji profesor Christopher Poll...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy