Weterynaria nieprzerwanie w czołówce najczęściej wybieranych kierunków studiów - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Weterynaria nieprzerwanie w czołówce najczęściej wybieranych kierunków studiów

studia weterynaryjne
Studia weterynaryjne, mimo iż nie należą do najłatwiejszych, wciąż przyciągają tłumy absolwentów szkół średnich.

Aby stać się studentem medycyny weterynaryjnej na jednej z polskich uczelni publicznych należy zdawać maturę z rozszerzonej biologii i chemii, aczkolwiek warto zajrzeć na oficjalne strony danych uczelni by dowiedzieć się jakie jeszcze przedmioty mogą być wymagane, jakie są progi i przeliczniki punktowe.

Studia Weterynaryjne trwają 5,5 roku i są jednolite ‒ to 11 semestrów nauki. W Polsce 7 uczelni oferuje studia o profilu weterynaryjnym. Według rankingu najlepszych uczelni z roku 2019 są to kolejno:
 1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 2. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 4. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 5. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 6. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie
 7. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Niektórzy twierdzą, że lekarzem weterynarii zostaje się z powołania, inaczej studia wydają się być ciężką do przebycia drogą. Od kandydata na przyszłego lekarza weterynarii wymaga się również umiejętności pracy w stresie, cierpliwości, podejmowania szybkich, ale i trudnych decyzji oraz ogromnej miłości do zwierząt.

Po przebrnięciu przez wszystkie etapy, edukacja jednak się nie kończy. Zawód lekarza weterynarii wiąże się z nieustanną nauką i poszerzaniem swojej wiedzy. Medycyna Weterynaryjna nie stoi w miejscu, wciąż się rozwija, dlatego tak ważne jest ciągłe pogłębianie wiedzy, jej aktualizacja, ale też elastyczność, która na pewno przyda się podczas pracy w klinice weterynaryjnej. Warto brać udział w szkoleniach, warsztatach, czytać branżowe czasopisma, publikacje naukowe, odbywać kursy.

Według doniesień w 2020 roku weterynaria znalazła się w czołówce najbardziej obleganych kierunków studiów w Polsce. Uczelnie, które odnotowały taką sytuacje znajdują się w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Olsztynie i Lublinie.
 • Na SGGW odnotowano 10 tysięcy kandydatów na studia licencjackie i jednolite magisterskie (uczelnia ma 4 tysiące miejsc). Na weterynarię aplikowało najwięcej osób – ponad 1000 co dawało 5,5 osoby na 1 miejsce (na 190 dostępnych). W poprzednim roku weterynaria również była w czołówce najchętniej wybieranych kierunków na SGGW.
 • Uniwersytet Rolniczy w Krakowie odnotował 11,2 osób na 1 miejsce na kierunku weterynaryjnym.
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie donosił, że patrząc na uczelnię całościowo, najwięcej osób aplikowało na weterynarię – 8 osób na 1 miejsce. Uczelnia posiada też unikatowy kierunek – behawiorystyka, który również wypadł bardzo dobrze w tamtym roku.
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – odnotował 5000 kandydatów, którzy ubiegali się o miejsce na studiach. W top 5 kierunków Uniwersytetu znalazła się weterynaria, która była najbardziej oblegana ‒ 15 osób na 1 miejsce. Dla porównania kolejnym kierunkiem była dietetyka (3,6 osób na 1 miejsce).
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oferuje absolwentom szkół średnich kierunek weterynaryjny dopiero od 5 lat. Został on otwarty jako jeden z 20 nowych polskojęzycznych kierunków na UMK. Do tej pory odnotowano wśród kandydatów 8 osób na 1 miejsce. Do tej pory Uczelnia posiada 133 studentów medycyny weterynaryjnej, w tym 64 na pierwszym roku i 26 studentów na drugim roku. Od roku trwa również budowa Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy Szosie Bydgoskiej.
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie powitał w tamtym roku sporo maturzystów, 966 z nich aplikowało na weterynarię – to 5 osób na 1 miejsce. W pierwszym naborze na UWM aplikowało w sumie 12,5 tys. osób.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzymał pismo od radnych Koalicji Obywatelskiej z propozycją otwarcia weterynarii na Wydziale Hodowli Zwierząt, jednak jak podkreśla Rektor ZUT – nie ma ku temu możliwości, gdyż pomimo tego, iż kierunek cieszyłby się ogromnym zainteresowaniem, to uczelnia nie jest na to przygotowana ze względu na brak kliniki, wyposażenia laboratoriów i sal. Pomimo, że niektórzy mylnie uważają, że wydział Biotechnologii i Hodowli zwierząt (specjalizuje się w zootechnice i rybactwie) miałby mieć te same kompetencje w zakresie weterynarii. Rektor mówi również, że stworzenie kierunku medycyny weterynaryjnej jest kosztowne i to długotrwały proces, a do tego potrzebna jest wykwalifikowana kadra naukowa.

Weterynaria to ciężki, ale i potrzebny kierunek. W końcu lekarze weterynarii to nie tylko ludzie prowadzący kliniki dla zwierząt towarzyszących, ale i osoby zajmujące się żywnością, środowiskiem i wieloma innymi aspektami naszego codziennego życia, z których nie zdajemy sobie sprawy. Cytując naszego Redaktora Naczelnego dr. n. wet. Wojciecha Hildebranda „Warto próbować, warto leczyć, warto być lekarzem weterynarii.”

studia weterynaryjne

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.