Koty mogą zarażać się nawzajem COVID-19 - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Koty mogą zarażać się nawzajem COVID-19

W najnowszym badaniu Kansas State University (K-State) dowiedziono, że koty mogą być bezobjawowymi nosicielami COVID-19. Wciąż nie ma za to dowodów, by SARS-CoV-2 mógł przenosić się ze zwierzęcia na człowieka.

Koty domowe bez widocznych objawów klinicznych mogą przenosić SARS-CoV-2 przez nos, jamę ustną i odbytnicę. Według badaczy są one w stanie zarażać inne koty w ciągu dwóch dni od zakażenia.

Należy podkreślić, że wciąż potrzebne są dodatkowe badania w celu ustalenia czy koty domowe mogą rozprzestrzeniać wirus na inne zwierzęta i ludzi. Jak mówi Jürgen A. Richt, DVM, profesor nadzwyczajny w K-State’s College of Veterinary Medicine (CVM) Nasze badania są istotne ze względu na coraz bliższe relacje między człowiekiem a zwierzętami towarzyszącymi.

Dr Richt, który jest dyrektorem Center of Excellence for Emerging and Zoonotic Animal Diseases (CEEZAD) oraz Center on Emerging and Zoonotic Infectious Diseases (CEZID), twierdzi, że w USA jest około 95 milionów kotów udomowionych i od 60 milionów do 100 milionów kotów żyjących wolno. Dr Jürgen A. Richt, DVM, jest głównym autorem dwóch niedawno opublikowanych badań skupiających się na transmisji SARS-CoV-2 u kotów i świń domowych. To skuteczne przenoszenie się choroby między kotami domowymi wskazuje na znaczącą potrzebę zbadania potencjalnego łańcucha przenoszenia się choroby między człowiekiem a kotem ‒ mówi.

Tymczasem w odniesieniu do badania świń, badacze ustalili, że świnie zakażone SARS-CoV-2 nie są podatne na zakażenie koronawirusem i nie wydają się przenosić go na inne zwierzęta.

Świnie odgrywają ważną rolę w amerykańskim rolnictwie, co sprawiło, że określenie potencjalnej podatności świń na SARS-CoV-2 stało się koniecznością‒ mówi Richt. Wyniki naszych badań pokazują, że świnie prawdopodobnie nie są podatne na zakażenie SARS-CoV-2.

Naukowcy planują dodatkowe badania mające na celu lepsze zrozumienie przenoszenia SARS-CoV-2 u kotów i świń. W szczególności, zdaniem Richta, zamierzają oni zbadać, czy koty są odporne na ponowne zarażenie po powrocie do zdrowia po pierwotnym zarażeniu SARS-CoV-2. Badania te są ważne z punktu widzenia oceny ryzyka, wdrażania strategii zapobiegania zagrożeniu, rozwiązywania problemów związanych z dobrostanem zwierząt oraz opracowywania przedklinicznych modeli zwierzęcych do oceny leków i szczepionek przeznaczonych dla COVID-19 ‒ mówi Richt.
Źródło: Cats can give other cats COVID quite easily

Czytaj także: COVID-19 — testy na obecność wirusa u zwierząt

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2083 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.