Koronawirozy zwierząt – czy jest się czego bać? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koronawirozy zwierząt – czy jest się czego bać?

Specjalnie dla portalu vetkompleksowo.pl w sprawie koronawirusa u zwierząt wypowiedział się prof. dr hab. Łukasz Adaszek z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie.

Koronawirusy to patogeny szeroko rozprzestrzenione na świecie, występujące u wielu gatunków zwierząt, zarówno gospodarskich, jak i towarzyszących, które mogą wywoływać ciężkie choroby, nawet o przebiegu śmiertelnym.

fot. istock

U świń mogą być przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego (np. epidemiczna biegunka świń ‒ PED, wirusowe zapalenie żołądka i jelit ‒ TGE), czy układu oddechowego (oddechowe koronawirusy świń ‒ PRCV). U kotów mogą wywoływać zapalenia jelit, lub zakaźne zapalenia otrzewnej (FIP), u psów łagodne zapalenia jelit (koronawiroza jelitowa), lub infekcje górnych dróg oddechowych (koronawirus oddechowy psów ‒ CRCoV), u ptactwa zakaźne zapalenie oskrzeli (IBV), a u bydła wirusowe zapalenia żołądka i jelit.

Poszczególne koronawirusy różnią się między sobą zarówno serologicznie, jak i genetycznie. Szczepy koronawirusów izolowane od zwierząt gospodarskich i towarzyszących wykazują bardzo dużą odmienność od szczepów izolowanych od ludzi. Co prawda w Hongkongu wykryto obecność koronawirusa ludzkiego 2019-nCoV u bezobjawowego psa, którego właściciel uległ zakażeniu tym patogenem, jednak podejrzewa się, że wynik ten był efektem zanieczyszczenia pyska i nosa zwierzęcia tym patogenem, który do organizmu psa przedostał się ze środowiska zewnętrznego.

Stanowczo należy podkreślić, że zwierzęta gospodarskie i towarzyszące NIE STANOWIĄ ŹRÓDŁA KORONAWIRUSA dla człowieka i nie należy upatrywać w nich źródła ludzkiej koronawirozy.

Czytaj także: Opinia WHO na temat koronawirusa wśród zwierząt

Znajdź swoją kategorię

2780 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy