3 największe zagrożenia dla zwierząt domowych w czasie świąt - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

3 największe zagrożenia dla zwierząt domowych w czasie świąt

3 największe zagrożenia dla zwierząt
fot. istock

W Święta Bożego Narodzenia zwierzęta mogą niepostrzeżenie zatruć się zarówno jedzeniem, jak i dekoracjami. Bądź pewny, że poinformowałeś swoich klientów o niebezpieczeństwach jakie stanowią popularne świąteczne potrawy i przedmioty.

Sezon świąteczny, gdy wszyscy ustrajają domy lampkami choinkowymi, jemiołą, a zewsząd spoglądają na domowników czekoladowe mikołaje, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt domowych. W nowym komunikacie prasowym wydanym przez firmę Nationwide, która jest pierwszym i największym usługodawcą w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych, przeanalizowano dane, z których jasno wynika jakie są najczęstsze powody wizyt zwierząt w klinikach weterynaryjnych podczas świąt.

Jak mówi dr Jules Benson, główny lekarz weterynarii na terenie Stanów Zjednoczonych ‒ O tej porze roku należy cieszyć się świątecznym jedzeniem i dekoracjami, ale odrobina dodatkowej czujności ze strony właścicieli zwierząt może być kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia wszystkim członkom rodziny.

Poniżej lista najbardziej niebezpiecznych rzeczy, którymi zwierzęta domowe mogą zatruć się podczas świąt:
  • Czekolada i kofeina. Poinformuj swoich klientów o niebezpieczeństwach, jakie czekolada i kofeina mogą stanowić dla zwierząt domowych. Ogólnokrajowa baza danych wykazała, że 21% zgłoszeń w grudniu dotyczyło zwierząt spożywających czekoladowe przysmaki.
  • Spożycie obcych przedmiotów. Talerzyki, papier ozdobny, mniejsze ozdoby i wstążki to popularne przedmioty świąteczne, które często połykają zwierzęta domowe. Nie tylko może to być dla nich bolesne, ale i kosztowne do usunięcia. Według danych Nationwide-insured, średni koszt usunięcia obcego przedmiotu z ciała kota lub psa waha się od 959$ do 2.112$ za zwierzę domowe.
  • Zatrucia przedmiotami pochodzenia roślinnego. Podczas gdy ozdoby roślinne wyglądają wspaniale w domach Twoich klientów, stanowią one zagrożenie dla ich zwierząt domowych. Ostrokrzew, igły sosnowe z choinki i jagody ostrokrzewu są toksyczne dla zwierząt. Dodatkowo, spożycie wybranych produktów spożywczych takich jak czosnek, orzechy i rodzynki, może powodować poważne dolegliwości u zwierząt towarzyszących.

Jednym ze sposobów na zapewnienie właścicielom zwierząt i ich futrzastym przyjaciołom bezpiecznego, zdrowego i radosnego okresu świątecznego jest edukowanie klientów na temat potencjalnego ryzyka związanego ze świątecznymi przedmiotami i potrawami.

W tym roku bardziej niż kiedykolwiek potrzebowaliśmy towarzystwa naszych zwierząt domowych, ale oprzyjmy się tym żebrzącym pyszczkom i unikajmy dzielenia się resztkami ze stołów i innymi produktami ‒ mówi Benson. Nie będę udawał, że wasze zwierzęta będą wam za to wdzięczne, ale święta bez wyjazdu do kliniki weterynaryjnej są jeszcze bardziej wskazane w 2020 roku!Źródło: Don’t eat that!: Top 3 pet holiday hazards

Czytaj także: Zatrucia zwierząt towarzyszących wybranymi produktami spożywczymi. Cz. II

3 największe zagrożenia dla zwierząt, 3 największe zagrożenia dla zwierząt,

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.