Żywienie psów i kotów z chorobami wątroby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów i kotów z chorobami wątroby

Podsumowanie

Terapia dietetyczna w chorobach wątroby ma na celu szybką rekonwalescencję, uzupełnienie deficytów pokarmowych i regenerację komórek wątroby. Oprócz przeprowadzenia wywiadu, uwzględniającego historię żywieniową, należy skalkulować zapotrzebowanie pokarmowe w oparciu o idealną masę ciała (BCS). Należy pamiętać, że schorzeniom wątroby często towarzyszy brak apetytu, więc pokarm powinien być bardzo smakowity. Posiłki powinny być podawane często, w małych porcjach.

Obniżenie poziomu białka i tłuszczu zwykle nie jest konieczne. Restrykcyjne ograniczenie podaży białka w pokarmie następuje jedynie w przypadku wystąpienia objawów encefalopatii wątrobowej. Wysokostrawne białka pochodzące z roślin i z mleka są lepiej tolerowane, szczególnie przez pacjentów z encefalopatią wątrobową, niż białka pochodzenia zwierzęcego. Dobrym źródłem takiego białka są na przykład białe sery lub jaja czy izolat sojowy albo gluten pszenny (w przypadku karm komercyjnych).

Ogólne zalecenia dotyczące zawartości tłuszczu w diecie zwierząt z chorobami wątroby nie wskazują na konieczność ograniczenia jego podaży (z wyjątkiem przypadków biegunki tłuszczowej). Psy i koty generalnie dobrze tolerują tłuszcz, a ten poprawia smakowitość i jest znaczącym źródłem energii.

Zaleca się stosowanie umiarkowanego poziomu włókna, z przewagą włókna rozpuszczalnego. Fermentacja w okrężnicy sprzyja namnażaniu bakterii kwasu mlekowego, które wytwarzają mniej amoniaku i sprzyjają jego wydalaniu wraz z kałem.

Dieta psa, u którego stwierdzono chorobę spichrzeniową, polega na ograniczeniu w pokarmie źródeł miedzi oraz zwiększeniu w niej ilości cynku i witamin z grupy B. Dieta taka powinna być utrzymana do końca życia zwierzęcia. Suplementacja cynku zapobiega akumulacji miedzi, może także zredukować peroksydację lipidów, a także złagodzić objawy encefalopatii wątrobowej. Wiele chorób wątroby skutkuje zwiększoną produkcją wolnych rodników, a więc suplementacja przeciwutleniaczy będzie przyczyniać się do zmniejszenia uszkodzeń wątroby. Zaleca się stosować dodatek kompleksu przeciwutleniaczy, a nie pojedynczych substancji, ze względu na ich działanie synergistyczne.

Znajdź swoją kategorię

2756 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy