Dietoterapia w leczeniu chorób dolnych dróg moczowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Dietoterapia w leczeniu chorób dolnych dróg moczowych

Na liście najczęstszych dolegliwości występujących u kotów, z którymi spotykają się lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce, są choroby układu moczowego. Wśród objawów, które opiekunowie zgłaszają na wizycie, najczęściej wymienia się: utrudnione oddawanie moczu, załatwianie się poza kuwetą czy wielomocz. Mogą one dotyczyć zarówno chorób górnych dróg moczowych, jak i dolnych dróg moczowych.Zdecydowana większość konsultacji lekarsko-weterynaryjnych wiąże się z chorobą dolnych dróg moczowych, w szczególności z kamicą moczową. W przebiegu kamicy dochodzi do powstawania złogów w nerkach, pęcherzu moczowym lub cewce moczowej. Gdy u pacjenta stwierdzi się skłonności do tego rodzaju zaburzeń, należy niezwłocznie wprowadzić celowane leczenie, które zwykle jest dożywotnie, a bardzo ważną jego częścią jest odpowiednie żywienie, bez którego w większości przypadków ryzyko nawrotu objawów wzrasta.

Dietoterapia

Celowane leczenie w połączeniu z profilaktyką i dietoterapią zwiększa szansę na odniesienie sukcesu. Opiekunowie zwierząt dotkniętych chorobami dróg moczowych wiedzą, że jest to często trudna i długa walka, w której dopomóc można za sprawą właściwie dobranego żywienia terapeutycznego. Wśród ważnych aspektów pozostają także ograniczenie ewentualnych czynników stresogennych oraz dbałość o pobieranie odpowiedniej ilości wody przez chore zwierzę.

Zakwaszanie moczu jako prewencja kamicy moczowej

Kryształy struwitowe, a właściwie fosforany magnezowo-amonowe, w osadzie moczu przyjmują postać połyskujących struktur w kształcie rombu. Ich rozpuszczanie jest możliwe w środowisku o pH mniejszym niż 6,4. Dlatego podczas leczenia kamicy struwitowej stosuje się różnorakie substancje zakwaszające mocz (np. metionina), których zadaniem jest utrzymanie kwaśnego pH moczu. Mogą być podawane zarówno w formie suplementów diety, jak i dodatków do diet weterynaryjnych. Wytrącanie kryształów i kamieni moczowych znacznie utrudnia także obniżenie poziomów magnezu, fosfor...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2773 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy